Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisi Genel Müdürü Giray Hürgezen, İstanbul’a yapılacak 3’üncü Havalimanı’nın sektörde istihdam artışı yaratacağını belirtti.

 

Hürgezen, “Yeni havalimanı açıldığında sektörün lokomotifi şirketlerin 2016-2023 arasındaki uçak siparişleri artacak. 10 yılda 3 bin pilota ihtiyaç olacak” dedi. Türkiye’nin 2020’ye kadar her yıl 750 pilota ihtiyacı olduğunu belirten Hürgezen, mevcut uçuş okullarının bu ihtiyacın ancak yüzde 50’sini karşılayabildiğine dikkat çekti. İzmir, İstanbul ve Ankara olmak üzere 3 ilde uçuş okullarının bulunduğunu dile getiren Hürgezen, “24 uçak ve 45 uçuş öğretmeniyle hizmet veriyoruz. Pilot adayları 18 ay süren eğitimler kapsamında, 900 saat teorik, 150 saat uçuş, 60 saat de simülatör eğitimi alıyor” diye konuştu. Eğitimlerini başarıyla tamamlayan pilot adaylarının Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafınca verilen lisansı almaya hak kazandığını dile getiren Hürgezen, yılda ortalama 160 pilot mezun ettiklerini vurguladı.

 

TALEP ARTIYOR 
Hürgezen’e göre mevcut durum, pilot ihtiyacının ancak yüzde 45’ini karşılamaya yetiyor. 3’üncü Havalimanı açıldıktan sonra oluşacak canlanma ise tüm bu rakamların üzerinde istihdam gerekeceğine işaret ediyor. Hürgezen, “2023’e kadar THY’nin filosuna 150, Pegasus’a ise 100 uçak ilave edeceğini biliyoruz. Cazip maaş ve iş imkânı okullarımıza talebi artırdı. Okullarımıza yılda yaklaşık 500 başvuru gelirdi, bu yıl 600’ün üzerinde oldu” dedi.

(Sabah)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.