Pilotların sesine kulak verin

0

Sivil havacılık sektörünün gündemi şu an pilotların maaşları. Sektörde pilot açığı had seviyede. Uçuş saatleri planlamaları neredeyse felç olmuş. THY, Pegasus, Onur Air ve Atlasglobal maaşlarına yapılan zamlar, pilotları tatmin etmiyor. Kokpit huzursuz. Charter sefer yapan diğer havayolları pek gündeme gelmese de aynı sıkıntının yaşandığı biliniyor.

Yabancı pilot cenneti olarak bilinen Türk Sivil Havacılığı, kurların yükselmesiyle birlikte cazibesini kaybetti. Bırakın geleni, gideni durdurmaya çalışıyorlar ama durum kritik. Pilotlar döviz üzerinden maaşlarını istiyor ama Şirketler palyatif önlemlerle Türk lirası üzerinden zam yapıyorlar, ya da yapacaklarını bildiriyorlar. Pilotlar huzursuz. Düşünsenize, çift gövdeli uçakta 60 bin lira maaş alan bir kaptan pilot Katar Havayollarında minimum 115-120 bin lira bandında maaş teklifi alıyorsa, onu kim durdurabilir? Son 3 ay içinde en az 150 pilotun Körfez’deki havayollarına  geçtikleri söylenmekle birlikte, gerek şirketler gerekse SHGM konuyla ilgili resmi bir açıklama yapmıyor; haklılar en azından ticari bir sır olarak açıklama yapmaları beklenemez.Ancak fısıltı gazetesi devreye girer ve panik havası esmesine sebep olur, biraz saydam olunabilse belki bu fısıltının realitesini kamuoyu öğrenebilirdi.

Sektörün bayrak taşıyıcısı THY’den örnek verelim:

Uçuş limitleri ayrı bir sorun.Pilotlar yorgun uçuyoruz diyorlar. Örneğin, İstanbul-Adana-İstanbul, ardından üstüne İngiltere’nin bir kentine sefer yapmak, ardı ardına hafta içine uçuşları yoğunlaştırmak elbette yorgunluğa yol açıyor. Ekip planlama birimi sert eleştiriler alıyor, kendi sendikası HAVA İŞ ki, -kendi üyesi olan çalışanını- mahkemeye verebiliyor. Kamuoyunda ifşa ediliyorlar. Uçuş planlamasını yapamıyorsunuz diyorlar. Yönetim Kurulu Başkanı, Genel Müdürü ise ne oluyor demiyor, kim kimi mahkemeye veriyor demiyor, planlamacısı, pilotu, kabin memuru da saçını başını yoluyor. Hava Sen kuruluyor. Gerekçeleri sosyal haklarımızı alamıyoruz. Yorgunuz. Tehlike büyük diyorlar. Mevcut sendikaya alternatifiz diyorlar. Kurucu başkanının  bir televizyon programında konuştu diye işine son veriyorlar. 40 yıllık pilotu ,sen ne diyorsun bir dinleyelim, neler oluyor bitiyor diye dinlemiyorlar; kabin memurları da bundan nasibini alıyor.

Özellikle ikinci pilot eksikliği endişe verici boyutlarda. Uçuşa yeni başlayan pilotlarla, kıdemli pilotlar arasındaki deneyim ve uçuş saatı farkı bir ölçüde CRM (ekip kaynakları yönetimi) açısından da uçuş güvenliğine sekte vurabilir. Teknik yönünü açmaya gerek görmüyorum; sektörü takip edenler ne demek istediğimi biliyor.

Çare ne

Sektöre yıllarını vermiş halihazır görevde olan ve emekli pilotların görüşlerine başvurdum.Kaygılılar. Statükodan söz ettiler. Sorunların halı altına süpürülmesinden şikayetçiler. Böyle de gider, zamanla çözülür modunda seyreden yönetimsel sürecin çok ciddi sonuçlara yol açacağından kaygı duyuyorlar. Sorunların kökten çözüleceğine değil yama atılmasından şikayetçiler. Uçuş okullarından yetişen pilotların istihdamı yetersiz. Pilot okullarındaki eğitim programının, kurların artmasıyla birlikte astronomik fiyatlarlarla oluşturduğu maliyetlerin, eğitim alacak kişi sayısını hızla azalttığını ifade ediyorlar. THY’nin Uçuş Akademisinde yetişen pilotların 15 yıl süreyle mecburi hizmete mahkum edilmeleri, eğitim paralarını döviz cinsinden keserken, maaşlarının Türk lirası olarak ödenmesi, neredeyse asgari ücrete yakın maaşa talim ettirilmelerinin ayrı bir handikap oluşturduğunu  vurguluyorlar.

Ne yapılmalı 

Birincisi; acilen 65 yaşında emekli edilen kaptan pilotların, sağlık durumları uygunsa yaş haddinin 67’ye çıkarılması, emekli pilotların yeniden göreve davet edilmesi. Kanada ve Yeni Zelanda’da uygulanan bu sistemin Türkiye’de de hayata geçirilmesi. Bu ülkelerde kaptan pilotlar ayda 40 saat uçuruluyor ama  aynı sistemle mevcut eksikliği büyük bir oranda kapatacak deniliyor. Ayrıca simülatör eğitiminde de öğretmen pilot açığı olduğu söyleniyor, bu kapsamda da değerlendirilmesi ifae ediliyor. Kaldi ki, geçtiğimiz yıllarda sektör temsilcileri SHGM’de (Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü) masaya yatırılan bu önerileri görüşmüşler ama işverenler (PATRONLAR) ret etmişler.

Bıçak kemiğe dayanmış, görmezden gelinecek zaman kalmadı. Eksik ya da yanlış bilgi  varsa ilgili Kurumlar açıklama yapmalı; ya da çoğu zaman yapıldığı gibi sessiz kalma edimleri devam eder mi, onların sorunu elbette.

İkincisi; Uçuş okullarının kapasitesinin artırılması, gerekirse eğitim ücretine serbest piyasa koşulları gözetilmeden sınırlama getirilmeli ve öğrenci pilot sayısı artırılmalı. THY Uçuş Akademisi daha etkinleştirilmeli ve yabancı kur sistemi düzeltilmeli. Düzeltilmişse seviniriz. An itibariyle muhatap olacak bir kişi, bir birim yok ama olsun; kaydını düşelim buraya.

SON SÖZ: İnsana yatırım yapmak en büyük erdem.Emek en yüce değerdir. Vicdanımızın sesini dinleyelim.Hakikaten çok geç olacak yoksa…

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.