Doğru uygulama mı?

Ordu-Giresun Havalimanı’nda dün ilginç bir olay yaşandı. Uçak park haline geçmeden yolcular yerlerini erken terk edince, pilot uçağı park etmeyeceğini ve yolcuların uzun süre uçak içerisinde beklemek zorunda kalabileceğini anons etti.

Ordugazete.com’un haberine göre,İstanbul Sabiha Gökçen-Ordu Giresun uçuşunu gerçekleştiren Anadolu Jet’e ait  7330 sefer sayılı uçak saat 11.00 gibi Ordu Giresun Havalimanı’na iniş gerçekleştirdi. Uçak henüz pisti terk edip park alanına gelmeden yolcular emniyet kemerlerini çözüp ayağa kalktı. Uçak park etmeden yolcuların iniş hazırlığı yaptığını gören uçağın bayan pilotu, yolcuların yerlerine oturması gerektiğini aksi takdirde uçağı park etmeyeceğini böylelikle uzun süre uçak içerisinde beklemek zorunda kalacaklarını anons etti. Ancak yolcular anonsa itibar etmedi. Bunun üzerine pilot uçağı durdurdu ve  ikinci kez aynı anons yaptı.

Yolcular yerlerine oturduktan sonra da bayan pilot uçağı park pozisyonuna alarak yolcuların inişi gerçekleştirildi.

İlk kez Ordu’ya gelen bir yolcu uçakta yaşadıklarına oldukça şaşırdı. Sosyal paylaşım sitesinden uçakta yaşananları anlatan yolcu, bunu Karadenizli insanın münhasır yapısına bağladı.

Yolcunun paylaştıkları şöyle;

Ordu bir başka güzel ve galiba güzel başlangıçların başlangıcı olacak gibi…
Hayatımda kaptan pilotunun bayan olduğu ilk uçuşum…
Daha inişe geçtiğimizde bu şehre vuruldum… Kan çekti galiba
Havalimanı denize sıfır…
Ve tezcanlı, şahsına münhasır Karadeniz insanı yine belli etti kendini…
İniş olur olmaz kalkıp, hazırlanmaya başladılar..
Bayan pilot 2 kez uyardı oturmaları için…
Fakat nafile.
Uçağı durdurdu ve oturmamaları halinde uçağı park etmeyeceğini, beklemek zorunda kalacaklarını anons etti…
Ahh şu Karadeniz insanı..

* * *

Benzeri olay  Atatürk Havalimanında yaşanmıştı

Buna benzer bir olay da geçtiğimiz hafta  Atatürk Havalimanında yaşanmıştı. İzmir-İstanbul seferini yapan yolcu uçağı, inişten sonra park pozisyonu almak üzere ilerlerken , yine aynı manzara ortaya çıkmıştı.Önce  sert bir fren ardından pilotun anonsu gelmişti.  Pilotun uyarılarına  bazı yolcuların  pek umursamadağı kabin ekibi tarafından  rapor edilmiş ki, bir kez daha frene  basmış ve yine aynı anonsu yapmıştı.Bu sırada yolcular AHL’de sıkça yaşanan yer kazalarını hatırlayarak .- hangi araç bize çarpıyor ya da biz ona- diye düşünmüş; kokpitten gelen ikinci uyarıdan sonra  yolcular koltuklarına oturmuştu.

Kokpit ekiplerinin bu tür anonslarından sonra apron ortasında  park pozisyonuna geçmesi ve uyarı için fren  yapması gibi uygulamaların  sivil havacılık prosedürlerinde yer alıp almadığı bilinmiyor.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) yanıt vermedi

Konuyla ilgili olarak bir okuyucumuz Sivil Havacılık Genel  Müdürlüğü’ne , Kurumun twitter  hesabından bunun doğru bir uygulama olup olmadığını sormuş, ancak bugüne kadar yanıt alamamıştı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.