Pazartesi, Haziran 17, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

Qatar Airways ve Airbus, A350 anlaşmazlığını çözdü

Qatar Airways  ve Airbus  A350’nin boya hasarı konusundaki anlaşmazlığını artık sona erdirdi.

Taraflar anlaşmazlığını çözdü. Her iki taraf da 1 Şubat Çarşamba akşamı erken saatlerde yaptığı açıklamada, “Qatar Airways ve Airbus, A350 yüzeyinin hasar görmesi ve A350 uçağının yere indirilmesi konusundaki anlaşmazlıklarında dostane bir çözüme varmış olmaktan memnuniyet duyuyor.” denildi.

 Açıklamanın devamında, “Bir onarım projesi halihazırda devam ediyor ve her iki taraf da uçağı güvenli bir şekilde tekrar havaya çıkarmayı dört gözle bekliyor. Ayrıntılar gizlidir ve taraflar artık yasal taleplerinden vazgeçecektir. Uzlaşma anlaşması, her iki taraf için de bir sorumluluk kabulü değildir. Bu anlaşma, Qatar Airways ve Airbus’ın bir kez daha ortak olarak birlikte çalışmasına izin veriyor.” ifadeleri yer aldı.

Reuters’ın aktardığı bilgiye göre, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Katar’ın devlet başkanı Tamim bin Hamad Al Thani bile geçtiğimiz haftalarda iki şirket arasındaki anlaşmazlığa ilişkin görüş alışverişinde bulunmuştu. 

Havayolu, Airbus A350’nin boyasında meydana gelen hasar için Airbus’tan yüz milyonlarca dolar talep ederken, uçak üreticisi bunun karşılığında 220 milyon dolar tazminat talep ediyordu. Mahkeme davası, Londra’da Yüksek Adalet Divanı önünde görülecekti.

Havayolu şirketi, Katar havacılık otoritesinin kendisine 22 Airbus A350’yi yere indirme ve uzun mesafeli jetlerin sertifikasını iptal etme emri verdiğini iddia etmişti – ancak Ocak ayı itibarıyla bunu kanıtlayacak belgeleri yoktu . Havayoluna göre bu, yıldırımdan korunma için kullanılan bakır örgünün üzerindeki boya tabakasının çatlaması, kabarması ve soyulması nedeniyle oldu.

2021 yazında başlayan anlaşmazlıkta Airbus her zaman eksiklikleri kabul etmiş ancak sorunun uçuşa elverişliliğin kısıtlandığı anlamına gelmediğini ve bir uçuş emniyet riski oluşturmadığını vurgulamıştı. Diğer operatörler de boyanın zarar gördüğünü bildirmişti. Finnair ve Lufthansa gibi bazı havayolları da Boya sorununa değinmiş ancak Qatar Airways gibi endişelerini dile getirmedi.

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR