Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri için yaklaşık bir yıldır sürdürülen QF-16 programında, öz savunma seviyesi geçildi.

ABD askeri pilotlarının havada gerçek hedeflerle eğitim görmesi için yürütülen projede Boeing firması QF-16 uçaklarının kendilerine atılan füzelerden kaçınma manevraları uygulayarak kurtulmasını sağlamayı başardı.

Hem eğitim amaçlı olarak hem de yeni üretilecek savaş uçaklarının seçim aşamasında üretilen prototiplerinin atış testlerinde kullanılmak için hazırlanan insansız savaş uçakları uzun yıllardır ABD ordusuna hizmet ediyor. Daha önce QF-100 ve QF-4 gibi uçakların kullanıldığı eğitim programında hala QF-4 uçakları kullanılıyor. QF-4 uçakları QF-16’ya göre daha basit yönlendirme sistemlerine sahip olmasından dolayı dezavantajlı bir model olarak görülüyor. QF-16 uçakları özellikle sahip oldukları uçuş yönetim bilgisayarları ile hem yerden aldıkları komutları daha iyi gerçekleştiriyor hem de çeşitli öz savunma sistemlerini komut beklemeden harekete geçirebiliyor.

ABD ordusu F-16 uçaklarının C ve D serilerinden halen muharip amaçlarla faydalanırken daha eski ve artık Arizona’daki uçak mezarlığına kaldırılan A ve B serilerini ise QF-16 uçağına çevirerek kullanmakta.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.