Radikal Yahudiler El Al Uçağında Koltuk Krizi Yarattı…

Yahudilerin yeni yılını kutlamak üzere New York’tan İsrail’e gitmek için El Al uçağına binen Ultra-Ortodoks yolcu kafilesi kutsal arife olan Rosh Hashanah gününde kadınların yanında oturmayı reddettiler.

Başlarında siyah şapkalar ve şapkanın yanlarından sarkan lüle saçlarıyla tanınan ve kadınların erkeklerden ayrı oturmalarını isteyen Ultra-Ortodoks Yahudiler, İsrail haber sitesi ynetnews.com ‘ın haberine göre önceden otomatik olarak düzenlenmiş yerlerine oturmamak için başka yolculara yerlerini değiştirmeleri için para dahi teklif ettiler.

Sonunda pilotun ricasıyla bütün yolcular koltuklarına oturduktan sonra uçak havalanabildi fakat uçağın içerisindeki kaos devam etti.

Bir kadın yolcu Ynet’e, “Sonunda yanıma oturan biri uçak havalanır havalanmaz kemerini çıkartıp koridorda ayakta beklemeye başladı”dedi. Aynı adam bu sefer de kadına bir Yahudi olarak dini inançlarının gereğini yerine getirmesi için yanında oturan kocasının da başka bir koltuğa oturmasını istedi fakat bu isteği kadın tarafından reddedildi.

Uçaktaki Amit Ben-Natan adlı başka bir yolcu da, “Bu sefer de koridorda ayakta seyahati tercih edenler ilerlemeyi reddettiler. Tuvalete gitmeyi denedim ve başaramadım. Koridoru işgal edip yüksek seslerle dualar okumaya başlamışlardı.”

Ynet’in haberine göre El Al, konuyu incelemeye söz verdi: Havayolları“Şirketimiz şikayetleri inceleyip gereken adımları atacaktır.” dedi.

Haredim Yahudileri olarak adlandırılan Ultra-Ortodoks dindarlarla El Al havayolları daha önce de çeşitli sorunlar yaşamıştı. Haaretz’e göre 2012’de de Harediler kadınlarla yanyana oturmamak için uçuş öncesinde yerlerini değiştirdiler. Amerikalı bir kadın yolcu da Haredi Yahudilerini oturtmak için yerini değiştirtmek isteyen uçuş görevlisi ve El Al havayolları aleyhine dava açtı. İsrail’deki aşırı dinci Yahudi gruplar sadece uçaklarda değil otobüslerde de kadın ve erkeklerin ayrı seyahat etmeleri gerektiğini savunuyorlar.

Geçen yıl da bir havayolu şirketi “kohanim” olarak adlandırılan ultra-Ortodoks Yahudinin inanışı gereği “mezarlıklar üzerinden uçmaktan sakınmak” için kendisini plastik torbanın içerisine sokmasıyla karşılaşmıştı. Yahudi din adamlarının fetvasına göre de tek çözüm yolu buydu.

Haredi Yahudilerinin şikayet ve sorunları bunlarla da bitmiyor ve uçaklardaki filmlerin içeriklerini ve sahnelerini de inanışlarına aykırı buluyorlar.

Haredi Yahudileri Londra’da da geçen hafta sokaklara “Kadınlar ayrı yürüsünler” içerikli afişler asmış ve belediye bu afişleri kaldırtmıştı. (İrfan Taştemur-Odatv.com )

Fotoğraf: (Trt Haber )

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.