Kabin memuru Çiğdem Gülgeç; yüzme, bisiklet ve koşu sporunun bir arada yapıldığı triatlon sporunda rakipsiz. 2001’den 2012’ye kadar her yıl Türkiye şampiyonu olmuş. 2004’te milli takıma seçildikten sonra da uluslararası dereceler kazanmış.

 

Kabin memurluğu, diğer adıyla hosteslik zor bir meslek. Çünkü gökyüzünde yolcularla ilgilenmenin yanı sıra ikram hazırlığı ve servisi yaparken bir yandan da acil durumlara müdahale ederek uçuş emniyetini sağlamaya çalışmak oldukça yorucu. Ancak böylesine zor bir işi üstlenen hostesler, uçuş dışında vakit buldukça yüksek efor gerektiren spor dallarıyla da, yakından ilgileniyor. SunExpress Havayolları kabin memurlarından Çiğdem Gülgeç (25) de, gerçekten oldukça zor ve zahmetli bir spor dalına gönül verenlerden yalnızca biri. Genç hostes, yüzme, bisiklet ve koşu sporunun bir arada gerçekleştirildiği triatlon sporunda Türkiye’de rakipsiz.

 

Gülgeç, triatlon dalında 2001’den 2012’ye kadar aralıksız her yıl Türkiye şampiyonu olmuş. 2004’te milli takıma seçildikten sonra da, uluslararası dereceler kazanmış. 2005’te Balkan Şampiyonası ile Avrupa Kupası Gençler Şampiyonası’nda ikincilik elde eden genç sporcu, 2011’de Romanya Büyükler Balkan Şampiyonası’nda da yine ikinci olmuş. Gülgeç, yarışmalar nedeniyle sık sık uçakla seyahat ederken hostesliğe özenmiş. Bir arkadaşının hostes olması üzerine cesaretlenen başarılı sporcu, SunExpress’e müracaat etmiş ve 2012 Ağustos’unda kabin memuru olarak göreve başlamış.

 

Gülgeç, Ankara’da görev yapmaya başladığı mesleğin ilk yıllarında spor yapmayı aksatmış. Yoğun uçuş programı ve İzmir’deki ailesine duyduğu özlem nedeniyle antrenmanlara gerekli özeni gösteremeyince performansında düşüklük yaşamış. Daha sonra İzmir merkezli uçuşlara başlayınca tekrar spora ağırlık veren ve eski formunu yakalamaya başlayan başarılı sporcu, özellikle yöneticileri Fikriye ve Işıl Hanım’ın da, desteğiyle art arda birincilikler elde etmeye başlamış.

 

Kabin amiri olmak için hazırlanan Gülgeç, şimdilerde antrenmanlarla daha da ağırlık verdiği triatlon dalında ise Balkan ve Avrupa şampiyonalarında Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etmek istiyor. Uluslararası turnuvalarda şampiyon olmayı arzu eden genç sporcunun hayali ise olimpiyatlara katılmak.

 

Antrenmanlarda 3 kilometre yüzüyor, 50 kilometre bisiklet sürüyor

Triatlon, oldukça zor bir spor dalı. Yarışlar, 1500 metre yüzme, 40 kilometre bisiklet sürüşü ve 10 kilometre koşudan oluşuyor. Mücadele, bu üç etap ara vermeden gerçekleştirildiğinden, sporcular oldukça yüksek bir efor sarf ediyor. Haliyle yarışlara da, aynı şekilde çok zahmetli ve yorucu antrenmanlarla hazırlanılıyor. Protein ağırlıklı, yağsız ve tuzsuz yiyeceklerle form tutmaya çalışan Gülgeç ise antrenmanlarda yaklaşık 3 kilometre yüzüyor, 50 kilometre bisiklet sürüyor ve 5-6 kilometre koşuyor. Ayrıca kendisini zinde hissetmek için de, her gün en az 8 saat uyuyor.

 

Bu kadar disiplinli ve sevilerek yapılan bir çalışma sonrasında beklenen başarı da, kaçınılmaz oluyor. Genç sporcu, yoğun çalışma temposunun karşılığını, geçen ay Kütahya’da gerçekleştirilen Türkiye Şampiyonası’nda aldı. Yarışmada birinci olan Gülgeç, bu alanda rakipsiz olduğunu bir kere daha gösterdi.

(Mustafa Gün/ Zaman)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.