İlgili bakanlık yetkilileri ve ÇED raporunu hazırlayan Armada Mühendislik elemanlarının 88 sayfadan oluşan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporunun sunumu Pazar Belediye Toplantı salonunda halkın görüşüne açıldı.

8 sayfadan oluşan ÇED raporu hakkında bilgi veren Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri, Pazar İlçesi ile Yeşilköy yerleşim yerleri arasında 766 hektar alandan oluşacak proje sahasında yaklaşık 260 hektarlık alanda deniz dolgusu yapılacağını belirtti. Havalimanı inşaat aşamasında 300, işletme aşamasında ise 1.000 personelin çalışması planlandığını açıkladı. ÇED raporunun yayınlamasından sonra proje hazırlanma aşamasının 1 yıl sürebileceğini belirten fırma yetkilileri 2017’de hava limanının bitmiş olacağını belirttiler.

rize-havalimani

ÇED bilgilendirmesinin ardından vatandaşlara söz hakkı verildi. Söz alan bir gencin havaalanı yapıldığında istihdama bir katkısı olmayacağı ve yöre insanının sadece işçi olarak burada kapı açıp kapatacağı yönündeki sözleri salonda büyük tepki çekti.

Bazı vatandaşlar gencin elindeki mikrofonu alıp konuşmasını engellemeye çalışınca ilçe Kaymakamı Selçuk Aslan araya girerek gerilen ortamı sakinleştirdi.

Moderatörlük görevini üstlenen ve gencin sorusunu sorarak sözlerini tamamlamasını isteyen Kaymakam Aslan, “Bölgemize ivme kazandıracak gerçekten önemli bir yatırım. Pek çok sektörü dinamik hale getirecek bir yatırım. Olumsuz yönleri noktası, kısa brifingden benim edindiğim kayda değer olumsuz bir durum yok. En azından somut olarak şunu görebiliyoruz ki bizden önce Ordu Giresun havaalanı benzeri bir yöntemle yapıldı. Ekolojik yapıya etkileri orada az çok analiz edilebiliyor” dedi.Bazı vatandaşlar gencin elindeki mikrofonu alıp konuşmasını engellemeye çalışınca ilçe Kaymakamı Selçuk Aslan araya girerek gerilen ortamı sakinleştirdi.

Toplantıyı izlemeye gelen 75 yaşındaki Gülsen Hacıbekiroğlu adlı bir kadın ise, “Pazar’ın gelişmesini istemeyenler var. Ben her partiye oy verdim. Burada siyaset yapmaya gerek yok. Pazar’ın gelişmesini istiyorlarsa böyle konuşmasınlar. Burada iş sahası olmadığı için çoluk çocuğumuz diyarı gurbette. Her şeyimizi elimizden aldılar. Çocuğum İstanbul’da, ben burada hasret çekiyorum. Tayfun gelse benim evim deniz kenarında. Bu havalimanını yapan gerekeni düşünmüştür herhalde” diye konuşurken, konuşması alkışlandı.
Toplantı karşılıklı değerlendirmelerin sonunda olaysız şekilde sona erdi.(olay53)

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.