Herhangi bir şirket alımı yapmayı planlamayan Rolls-Royce Holdings bugün yaptığı bir açıklamada yaklaşık 1.7 milyar dolarlık hisse geri alımı yapacağını duyurdu.

 

Şirket CEO’su John Rishton, “Herhangi yeni bir şirket alımı planlanmadığı için Enerji’den gelen satışlarımızı hissedarlarımıza yönlendireceğiz” dedi ve bunun şirketin güçlü bilançosunu yansıttığını ifade etti.
 
Mayıs ayında firmanın sanayi gaz türbini branşını Siemens’e 785 milyon sterlin karşılığında satan Rolls-Royce’un bu işlemin prosedürlerini içinde bulunduğumuz yıl itibariyle tamamlamayı planlıyor. Rolls-Royce yönetimi ayrıca son 18 ay boyunca İngiliz ve ABD’li yetkililer tarafından yürütülen rüşvet operasyonları dolayısıyla alışılmışın dışında geçen bir sürecin ardından bugün yatırımcılara bir brifing sunmayı planlıyor. Şirket hisseleri bu yıl yüzde 19 değer kaybetti.
 
Bu sene itibariyle görevinde 3. yılını dolduran Rishton şirketin karlılığını artırarak General Electric gibi rakipleri bu alanda yakalamaya çalışıyor. Endüstriyel gaz branşını Siemens’e satmasının yanısıra Rolls Royce bazı helikopter motoru aktivitelerine son verirken, ticari uçak motoru bölümünde de maliyetleri azaltmaya çalışıyor.
 
Şirket bu yıl ve gelecek yıl için kazanç rehberliğini sabit tutarken, satışların ve karın bu yıl yatay olmasını ve büyümenin 2015 yılında devam etmesini bekliyor.
 
Şirket tarafından yapılan açıklamada A- ile A+ arasında bir kredi notunun beklendiği belirtildi. Önümüzdeki 10 yıl boyunca Rolls-Royce 4,000’den fazla Trent motoru satmayı planlıyor. Bu motorlar uzun mesafeler seyahat eden Boeing Co. BA +0.02%787 ve Airbus Group A350’lerde kullanılıyor.

(The Wall Street Journal)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.