Rusya’da uçak biletleri yüzde 15 pahalandı ama elini çabuk tutana hala çok ucuz bilet var!

Rusya’da rublenin değer kaybı nedeniyle hava yolu biletleri de zamlanaya devam ediyor. Uluslararası seferlerin ruble bazında son bir haftada yüzde 15 pahalandığı belirtiliyor. Ancak skyscanner.net, expedia.com gibi bilet satış sitelerinden araştırıldığında, ruble üzerinden Moskova çıkışlı pek çok uçuş noktasına hala çok ucuz bilet bulmak mümkün. Sektör temsilcileri, “Elinizi çabuk tutun, bahar ve yaz için biletleri bile bu hafta sonuna kadar alıp karlı çıkın” diyorlar.

Örneğin 13-23 Nisan 2015 tarihleri arasında Moskova’dan New York JFK havaalanına Aeroflot’un direkt gidiş-dönüş uçak bileti 21 bin 615 ruble. Yani bugünkü kurdan 400 dolar. Yılbaşı döneminde aynı fiyatlar Moskova-İstanbul gidiş dmnüş biletleri için geçerli. Kommersant gazetesine açıklamada bulunan Posoşok adlı acentenin Genel Müdürü Kirill Faminski, hava yolu biletlerinin ruble bazında yaklaşık yüzde 15, uluslararası seferlerin günde yaklaşık yüzde 3-5 oranında pahalandığı bilgisini verdi.

Rusya havacılık kurumu Rosaviatsiya’nın verilerine göre, Rusya’da geçtiğimiz ekim ayında 2011 yılından bu yana ilk kez aylık hava yolu yolcu trafiğinde düşüş kaydedildi.

Rusya Hava Yolları Aeroflot’un raporunda ise, yılın ilk dokuz ayında yurt içi uçuşlarında yolcu başı karın yüzde 4,1, yurt dışı uçuşlarında yüzde 2,8 azaldığına işaret edildi.

(Türk Rus)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.