Geçen hafta İngiltere hava sahasını taciz eden Rusya’nın Tu-95 stratejik bombardıman uçağının, Trident sınıfı sualtı gemilerin imhası için kullanılacak nükleer silah taşıdığı iddia edildi.

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı’ndaki kaynaklara atıfta bulunan İngiliz Express gazetesi, Rusya’nın stratejik bombardıman uçaklarının birisinin, Vanguard tipi sualtı gemisini arama ve imha etme amaçlı kullanılacak nükleer başlıklı uzun menzilli füze taşıdığını yazdı.

Norveç radyo dinleme noktasının, Rus pilotların konuşmasını kaydedip İngiliz askerlere teslim etmesinden sonra söz konusu bilginin Birleşik Krallık Başbakanı David Cameron ve Savunma Bakanı Michael Fallon’a da ulaştırıldığı bildirildi.

Rus pilotların şifreli konuştuğunu anlatan Birleşik Krallık Hava Kuvvetleri yetkilisi, “Uçakların bir tanesinin nükleer silah taşıdığını, onların Birleşik Krallık sınırına yaklaşmadan önce de başka kaynaktan öğrenmiştik” dedi.

Daha önce Rusya’nın stratejik bombardıman uçaklarının İngiltere hava sahasını taciz ettiği bildirildi.

İngiltere’nin The Daily Mail gazetesi, 28 Ocak tarihinde yapılan söz konusu tacizi önlemek için İngiltere’nin avcı uçaklarının havaya kalktığını yazdı.

The Daily Mail gazetesine konuşan Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı yetkili temsilcisi, “Rus uçakların Birleşik Krallık hava sahasının yanında tespit edilmesinden sonra Eurofighter Typhoon avcı uçakları havaya kaldırıldı” dedi.

(QHA/ Kırım Haber Ajansı)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.