Avrupa havalimanları, mağazalardaki perakende satışların düşmesi nedeniyle zarar ediyor. Nedeni, Ukrayna ve Rus yolcularının harcamalarında ani düşüş oldu.

 

Bloomberg’in haberine göre Rusyalılar, yurtdışına daha az çıkıyor ve rublenin değersizleşmesi nedeniyle daha az harcama yapıyor. Geçtiğimiz mart ayında ruble kuru, avro bazında 51 rubleye dayanmıştı. Gerçi daha sonra kayıpların önemli bölümünü geri kazanmıştı. Bu durum, Ukraynalıları daha çok ilgilendiriyor, zira grivna bu yılın başlarından itibaren yüzde 30 oranında değer kaybı yaşadı.

 

En çok Moskova ve Kiev havalimanlarının etkilendiği ifade edildi. Ancak kayıplar Frankfurt, Londra ve Avrupa’nın diğer havalimanlarında da hissediliyor.

 

Rus ve Ukraynalı yolcuları, geleneksel olarak, havalimanlarındaki mağazalarda Avrupalılardan daha fazla para harcıyordu. Frankfurt üzerinden seyahat eden bir Rus vatandaşının harcamaları, ortalama göstergenin 4 kat üzerindeydi. Bloomberg, bir Alman yolcunun ortalamanın üç kat altında harcama yaptığını belirtiyor.

(Rusya’nın Sesi)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.