ATOR İcra Direktörü Maya Lomidze, Rusya iç turizm pazarında neler yapılabileceği, Mısır, Türkiye ve iç pazardaki fiyatlarla ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu. İç pazarda talebe paralel olarak fiyatların yükseleceğine dikkat çeken Lomidze, Mısır ve Türkiye’ye giden turistin Kranodar’a gitmektense evinde oturmayı tercih edeceğini dile getirdi.

Rus seyahat pazarı, Mısır ve Türkiye yasaklarından sonra halkın tatilini nerelerde geçirebileceği ve iç turizmin mevcut durumu üzerinde fikir jimnastiği yapıyor. III. St. Petersburg Uluslararası Turizm Forumu’nda konuşan Rus Tur Operatörleri Birliği (ATOR) İcra Direktörü Maya Lomidze, olası senaryolar üzerine değerlendirmelerde bulundu.

YURT DIŞINA 15 MİLYON GİDİYOR, SADECE KRASNODAR’A 14 MİLYON

Resmi istatistiklere göre Rusya içinde tatil yapan vatandaşların sayısının yurt dışına gidenlerin iki katı olduğunu ifade eden Lomidze, “Yurt dışına tatile giden Rus vatandaşı sayısı 15 milyon. Öte taraftan sadece Krasnodar’da tatilini geçiren insan sayısı 14 milyon. Yasaklı destinasyonlar olan Türkiye ve Mısır’a giden Rus vatandaşı sayısı ise sadece 5 milyon. Rusya iç pazarından bahsedersek, aslında hitap edebileceğimiz 100 milyonluk bir kitletinin olduğunu görüyoruz. Bu sayının büyük bölümü hiç tatile çıkmamış, tatilin avantajlarından faydalanmamış insanlardan oluşuyor.” dedi. Lomidze, turizm konusunda ithalin ikamesi için Kültür Bakanlığı Uzmanlar Konseyi’nin bir plan hazırlaması gerektiğini ifade etti.

”MISIR VE TÜRKİYE’YE GİDEN RUSLAR, KRASNODAR’A GİTMEKTENSE EVDE OTURUR”

Lomidze’ye göre Türkiye’ye veya Mısır’a giden Rus turist, Kırım ve Krasnodar’a gitmek yerine evinde oturmayı tercih edecek. Lomidze, “Nedeni ise oldukça basit: Örneğin Mısır’a giden Rus turist, ucuz fiyat ve iyi bir servis bekler. Krasnodar veya Kırım’da ise bu fiyatlar malesef yok. Dahası, iç turizmdeki talep artışından dolayı buralarda fiyatların yüzde 30 artacağı konuşuluyor. Böylesi bir fiyat artışı iç turizm için son derece kötü.” dedi. Lomidze, “Basit bir piyasa kuralı: Talep arttığında fiyatlar yükselir. Ama bakıyorsunuz bizdeki kaplıcalar yeterince talep görmüyor. Büyümek istiyorlar o doğru ancak bunun öncesinde hemen fiatları yükselteceklerini varsayabiliriz.” değerlendirmesini yaptı. (Turizm Güncel)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.