Saakaşvili, AtlasjetUA’ya Odesa-İstanbul  izni vermeyen idareyi yolsuzlukla suçlayınca görevden uzaklaştırılmıştı.

Odesa Valisi, Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu Başkanı Mihail Saakaşvili’nin rüşvet almakla suçladığı ve Haziran ayında görevinden uzaklaştırılan Ukrayna Devlet Havacılık İdaresi Başkanı Denis Antonyuk yine görev başında.

6baa293d5d05b7d7358019a737458ee8.i600x378x469-476x300

Ukrayna Devlet Havacılık İdaresi Sözcüsü Natalya Terletskaya, Ukrayna’nın bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, “Ukrayna Bakanlar Kurulu’nun görevden uzaklaştırma ile ilgili kararında “soruşturmanın sonuna kadar” denilmişti. Soruşturma tamamlandı” diye kaydetti.

Bundan önce Odesa Valisi, Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu Başkanı Mihail Saakaşvili, Ukrayna Altyapı Bakanlığı’nın toplantısında Havacılık İdaresi Başkanı Denis Antonyuk ile tartışarak kendisini rüşvet almakla suçladı. Mihail Saakaşvili’yi Odesa-İstanbul hattında Atlasjet Ukraina Şirketine sefer verilmeyip tüm seferlerin Ukrayna Uluslararası Havayolları’na verilmesi kararına öfkelenerek, Ukrayna Devlet Havacılık İdaresi Başkanı Denis Antonyuk’u havacılık pazarında tekelci oligarşinin çıkarlarına hizmet verdiğini söyledi.

Ardından Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, 27 Haziran tarihinde Ukrayna Devlet Havacılık İdaresi’nde iç soruşturma yapılacağını ve Havacılık İdaresi Başkanı Denis Antonyuk’un soruşturmanın tamamlanmasına kadar görevden uzaklaştırıldığını açıkladı.

Denis Antonyuk, 2014 yılının Mart ayında Ukrayna Devlet Havacılık İdaresi’nin Başkanlığı’na atanmıştı. Bundan önce Antonyuk, Ukrayna Uluslararası Havayolları şirketinde üst yönetici görevinde çalışıyordu.

Yetkilinin yeni göreve başlaması, skandalla başladı. Devlet Havacılık İdaresi, Ukrayna Altyapı Bakanlığı ile birlikte düzenlenen komisyon tarafından havayolu şirketlerine verilen seferlere uçuş izinleri vermedi. Söz konusu mesele birçok mahkeme yapılmasından ve sefer dağıtımı ile ilgili yeni düzenin yürürlüğe girmesinden sonra çözüldü.(QHA-Kırım Haber Ajansı)

  •  * *

Saakaşvili ve Antonyuk arasındakı sözlü tartışma sosyal medyanın da ilgisini çekti.Video kaydı, Youtube’da  yaklaşık bir milyon dörtyüz bin kişi  tarafından izlendi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.