Rusya için üretilen iki savaş gemisinin teslimatını Ukrayna krizi nedeniyle askıya alan Fransa’nın geri adım attığı iddia edildi.

Rus Başbakan Yardımcısı Dmitry Rogozin, Mistral sınıfı savaş gemilerinden ilkini almak üzere, 14 Kasım’da Fransa’ya çağrıldıklarını duyurdu. Ancak Fransız hükümetinden bu iddiayı doğrular nitelikte bir açıklama gelmedi.

Dün basın mensuplarına konuşan Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian, Cumhurbaşkanı François Hollande’ın konu ile ilgili kararı önümüzdeki ay vereceğini net bir dille ifade etmişti.

İki ülke arasındaki satış anlaşması Haziran 2011’de dönemin cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile Rus Devlet Başkanı Vladmir Putin arasında imzalanmıştı. Anlaşma gereği iki savaş gemisinin 31 Ekim’de teslim edilmesi bekleniyordu. Rusya’nın Ukrayna krizindeki tutumu nedeniyle Fransa satışı dondurdu. Moskova yönetimi teslimatın yapılmaması halinde Fransa’nın uluslararası ticaret anlaşmalarını ihlal ettiği gerekçesiyle yüksek meblağda tazminat ödemesi gerektiği uyarısında bulunuyor.

Vladivostok adlı savaş gemisi mürettebatın haricinde 450 asker, 16 helikopter ve 60 tank taşıma kapasiteli. Sivastopol adı verilen diğerinin yapımı ise tamamlanma aşamasında.

(Euronews)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.