Rusya Federasyonu Başbakanı Dmitriy Medvedev, Batı ülkeleri tarafından Rusya’ya karşı yeni yaptırımların uygulanması durumunda Rusya’nın, Batı havayolu şirketleri için kendi hava sahasını kapatarak cevap vereceğini açıkladı.

Medvedev, “Yeni yaptırımların olup olmayacağını Batı ülkelerine sormak lazım. Fakat enerji ya da mali sektörümüzü etkileyecek yaptırımların uygulanması durumunda bizim de aynı şekilde cevap vermemiz gerek olacak. Örneğin, ulaştırma alanında yaptırım uygulayabiliriz” dedi.

Medvedev, “Ortaklarımız ile dostça ilişkilerimiz olduğunu düşünerek Rusya’nın hava sahası uçak seferleri için açık. Fakat bizi sınırlayacak olurlarsa, bizim de cevap vermemiz gerek olacak. Batı havayolu şirketleri hava sahamızın dışında uçacak olursa zor durumda olanlar iflas edebilir” diye belirtti.

Durumun böyle gelişmesini istemediğini söyleyen Medvedev, “Bu kötü bir olay; ortaklarımızın bunu anlamasını istiyoruz” dedi.

Daha önce, Barı ülkelerin Rusya’ya uyguladığı yaptırımlara cevaben Moskova, ABD, Kanada, Avustralya, Norveç ve AB ülkelerinden gıda ürünlerinin ithalatını yasaklamıştı. Bunun sonucunda Rusya’ya gıda kıtlığı meydana gelip söz konusu ürün fiyatlarında artış meydana gelmişti.

QHA

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.