Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun açıklamasına göre, yeni sistem, daha Sovyetler Birliği döneminde geliştirilen füze saldırısı hakkındaki uyarı araçlarının yerine geçecek. Füze saldırısını uyarı sistemi (FSUS) iki seviyeden oluşuyor: yerdeki radar istasyonları (Rİ) ve erken uyarı sistemine ait yörüngesel uydu grubu. Şu anda söz konusu, Sistemin uzay seviyesinin yenilenmesi değil, daha yüksek niteliklere sahip olan yenisinin meydana getirilmesi. Uzay seviyesinin gelecek yörüngesel grubundan ilk uydular, gelecek yıl start alacaklar. Eskiden Rusya’nın, balistik füzelerin start almaları hakkında bilgi edinme olanağı çok sınırlıydı. Bununla ilgili gözetim, Dünya okyanusunun ayrı suları üzerinde yerdurağan uydular ile gerçekleştirilirdi.

Günümüzde gözetim herşeyden önce radar istasyonlarının yardımıyla yapılıyor. Kamu Politikası Araştırma Merkezi müdürü Vladimir Yevseev’e göre,bu kabul edilemez bir durum.Çünkü uzay seviyesi balistik füzelerin startını herkesten önce ortaya çıkarmaya olanak sağlıyor.Birincisi bu sayede, kararın kabul edilmesi için ek zaman kazandırılıyor.İkincisiyse uzay seviyesi radar sistemini tekrarlıyor ve balistik füzelerin hareket güzergahını belirlemek için nominal bilgiler vermeye olanak sağlıyor.

Şimdi görev daha geniş bir şekilde ortaya koyuluyor.

Söz konusu, füze startlarından başka deney startlarının ortaya çıkarılması. Silo rampaları ve Ohio tipinden atom denizaltılarının devriye bölgelerinin bulunduğu Dünya okyanusu sularından söz etmenin mümkün olduğu yalnız ABD’yi yön tutmamak gerek. Bölgenin genişletilmesi gerekecek, çünkü ABD yardımıyla füze savunma sistemini geliştiren devletler var. Burada da balistik füzelerin startları yer alabilecek. Pratiğin gösterdiği gibi, füzeler, füze savunma sisteminin geliştirilmesi amacıyla örneğin İsrail’den start yapabilecek. Böyle sınırlı bir sisteme günümüzde Japonya sahip, Kore Cumhuriyetinde de geliştirilmekte. Bu gibi sistemlerin geliştirilmesi aslında balistik füzeler olan değişik hedeflerin start almasını icap ediyor. Bu yüzden yer küresinin önemli bir kısmının gözetim altına alınması gerekecek herhalde. Vladimir Yevseev anlatmaya devam ediyor.

Önemli olan balistik füzenin start almasını ortaya çıkarmaktan başka (bu etkin mahalde meşale yüzünden kaydedilebilir), hareket güzergahını belirlemektir. Çünkü asıl bu halde start alan füzelerin ne kadar Rusya’yı tehdit ettiğini belirlemek olası. Kore Demokratik Halk Cumhuriyetine ait balistik füzelerin Rusya Federasyonu Uzak Doğu bölgesindeki sırf ekonomi bölgesinde düştüğü olaylar yaşanmıştı. Öyle görülüyor ki, orta menzilli balistik füzeleri geliştiren devletler gözetim altına alınmalı.

Bu gibi devletler sayıca çok değil, böyle olmakla birlikte onların toprakları, Rusya topraklarına ulaşabilmesi olasılığı açısından izlenmeli.

Birlik Uzay Sistemine yeni kuşaktan uydular, ayrıca yörüngesel grubun yönetimini, otomatik rejimde enformasyonun kabul edilmesini ve işlenmesini sağlayan modernize komuta noktası dahil edilecek. BUS’nin zemin altyapısı artık deneyimden geçiyor. Bundan başka yeni kuşaktan deneyim uydusunun çalışarak mükemmelleştirilmesi geçiyor. Bazı verilere göre kendisine Tundra adı verildi ve bu yılın sonuna kadar yörüngeye çıkarılması olasıdır. Yeni uydular, balistik mühimmatların hareket güzergahından başka, fırlatıldığı yere bakmaksızın operasyonel-taktik ve taktik füzelerin hareket güzergahını da tarayacaktır.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.