Uzay teknolojisi alanında Rusya ile Küba arasında yapılması planlanan işbirliği hakkında hazırlanan kanun tasarısı Rusya Federasyonu Parlamentosu’nun alt kanadı Duma’ya sunuldu.

 

Rusya Federasyonu Hükümeti’nin resmi internet sayfasında da yayımlanan metinde söz konusu işbirliği anlaşmasının küresel konumlama ve izleme sistemi GLONASS’a ait yer istasyonlarının Küba Cumhuriyeti topraklarında kurulmasını da kapsayacak şekilde Rusya’nın stratejik çıkarlarına hizmet ettiğine vurgu yapılıyor. Uzay alanının barışçıl amaçlarla keşfini ve kullanımını öngören söz konusu anlaşma, bu alanda Rusya ile Küba arasında gerçekleştirilmesi planlanan işbirliğinin yasal ve örgütsel temelini oluşturmak için hazırlandı.

 

Uzay teknolojileri alanındaki faaliyetler bağlamında her iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için gereken prensipleri, şartları ve normları belirleyen ilgili anlaşma, aynı zamanda bir çerçeve metin olma özelliği de taşıyor. Bilindiği üzere, GLONASS adı verilen sistem ve bu sistemin askeri amaçlarla kullanılmayan kısmı, navigasyon sinyallerinin üretilmesi için tasarlandı. Söz konusu sinyaller yardımıyla, sisteme tanımlı ve hareket halinde olan tüm objelerin yeri ve hareket hızı kesin olarak tespit edilebiliyor. Sistem ayrıca Rusya’nın ulusal güvenliğini ilgilendiren tüm görevlerin ifa edilmesinde de yardımcı rol üstleniyor.

(Rusya’nın Sesi)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.