Rusya, Türkiye’nin hava savunma sistemleri ihalesinden çekildi

 

Rosoboroneksport şirketi genel müdür yardımcısı Igor Sevastyanov, Interfax’a verdiği demeçte Ankara’ya Antey – 2500 hava savunma sistemleri tedariği ihalesinin neyle bittiği sorusunu yanıtlarken, Türkiye’nin Milli Savunma Kuvvetlerine uzun menzilli hava savunma sistemi tedariği ihalesini uzattığını, ama Rusya’nın artık ihaleye katılmadığını bildirdi.

 

Sevastyanov’un sözlerine göre, Rosoboronexsport çeşitli nedenlerden dolayı 2013 Eylül’den beri söz konusu ihaleye katılmıyor.

 

Igor Sevastyanov’un sözlerine göre, Türkiye Savunma Sistemi İcra Komitesi karari ile söz konusu ihalenin süresi 30 Haziran 2014 tarihine kadar uzatıldı. Sevastyanov, Fransa’da 16 – 20 Haziran tarihlerinde düzenlenecek ‘Evrosatori 2014’ Uluslararası Kara Kuvvetleri Silahlandırma ve Donatım ve Hava Savunma Sistemleri fuarında Rosoboroneksport heyetinin başkanı olacak. Türkiye’ye ‘Kornet – E’ modeli tanksavar füze kompleksleri tedariği ile ilgili ek anlaşma yapma şansı olup olmadığı sorusunu olumlu şekilde cevaplayarak Sevastyanov, böyle bir tedariğin mümkün olduğunu açıkladı.

(Rusya’nın Sesi)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.