Rusya’da hava yastıklı insansız keşif-avcı uçağı geliştirildi.

Bu hava aracına “Çirok” adı verildi. Bu,Rusya’da en yaygın küçük nehir ördeğinin adıdır. Yeni tür hava aracı her çeşit yüzeye iniş yaparak kalkabiliyor.Şimdilik dünyada benzeri olmayan hava aracının ağırlığı 700 kilo, kanat açıklığı 10 metre. “Çirok” uçağı 6 bin metre yüksekliğe çıkabiliyor. Azami uçuş mesafesi 2500 kilometre. UAV.RU sitesi baş redaktörü Denis Fedutinov bununla ilgili olarak şunları söyledi:

Her yerde iyi kalkış ve iniş pistleri var.,denemez. Hatta kalkış ve iniş için elverişli toprak pistleri olmadığı yerler de var. Bunun için yumuşak toprak ve kar alan ve pistlerden kalkış gerçekleştirilmesi olanağı çok celbedicidir. Uçak tipi hava araçlarının yanısıra insansız helikopterler de var. Fakat böyle helikopterlerin noksanları yok değil.

Söz konusu, daha az hız ve daha kısa uçuş mesafesidir. “Çirok” aracının taşıyabildiği yararlı yükün azami ağırlığı 300 kilodur. Hava aracının yapısı silahları gövdesinde saklamak olanağını veriyor. Bilindiği gibi diğer model insansız hava araçlarında silah gövdeye takılarak taşınıyor.

300 kilo büyük ağırlık değildir. Çünkü silahın yanısıra elektronik optik donatımı ve belki belirli vericileri kaldırmak gereği hasıl oluyor. Bunun için insansız hava aracına önemsiz miktarda savaş teknik araçları yerleştirilebilir. “Çirok” aracı Yer yüzeyi ve su yüzeyi üzerineki monitoring sırasında kullanılan aygıtlar taşıyabilir. Bundan başka insansız hava aracı bomba,füze ve aşırı isabetli silah gibi yere atılan silahların taşınması için kullanılabilir. Taslağı S-Birleşmiş Cihaz Üretimi Korporasyonunda çalışan uzmanlar tarafından hazılandı. Zannediliyor ki “Çirok” hava aracı Rusya’da yapılacak “MAKS-2015” havacılık ve uzay sanayii sergisinde teşhir edilecek.

chiii-2 chr-1
(Rusya’nın Sesi)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.