ABD’nin planına uzun yıllardır karşı çıkan Rusya, Avrupa’ya füze savunma sistemi yerleştirmeleri halinde kendilerinin de misillemede bulunacağını söylüyordu. ABD yönetimi ise füze savunma sisteminin Rusya’ya değil, İran gibi ülkelere yönelik olduğunu öne sürüyordu.
İran ile ABD’nin de aralarında olduğu P5+1 grubunun geçtiğimiz ay Tahran’ın nükleer programıyla ilgili bir anlaşmaya vardığına işaret eden Rusya Başbakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ‘Bu kadar hızla ve açıkça Rusya’nın nükleer potansiyeline yönelik olarak yürütülmesini geçtim, bu programa devam edilmesi için dahi hiçbir sebep göremiyorum’ dedi.
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov geçtiğimiz hafta, ABD Başkanı Barack Obama’nın, füze savunma programının İran’a yönelik olduğu konusunda ‘doğruyu söylemediğini’ ifade etmişti.
Geçtiğimiz yıl patlak veren Ukrayna krizi sebebiyle ABD ile Rusya arasındaki ilişkiler, Soğuk Savaş’tan bu yana en dip noktada. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin geçtiğimiz aylarda, nükleer silah envanterlerine yeni füzeler ekleyeceklerini açıklamıştı.(euractiv)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.