Rusya’nın Fransa’da inşa ettirdiği ancak Ukrayna ile Rusya arasındaki kriz yüzünden teslim edilip edilmeyeceği konusunda belirsizliklerin yaşandığı Mistral tipi helikopter gemileri artık Rusya’da inşa edilecek.

Rusya Federasyonu Başbakan Yardımcısı Dmitriy Rogozin, Fransa’nın Mistral tipi savaş gemilerini Rusya’ya satmaması durumunda bu gemilerin ülkelerinde inşa edebileceklerini belirtti.

Dmitriy Rogozin, “Fransızlar, güvenilir ortak ve sözleşmelere sadık kalan sağlam satıcı olarak niyetlerinin ciddi olduğunu göstermeleri gerekiyor. Fransa güvenilirliğini sergilemezse, biz bu gemileri kendimiz inşa edeceğiz. Biz artık bunu yapabiliriz” dedi.

Bu tip savaş gemileri inşa etmek için gerekli altyapıya sahip olduğunu söyleyen Rogozin, Rusya’da inşa edilecek savaş gemilerinin buzlu sularda da faaliyet gösterebileceğini belirtti.

Rusya ile Fransa 2011 yılında 1,2 milyar Euro karşılığında Rus Donanması için iki tane Mistral tipi helikopter gemisi yapımı için anlaşma imzalamışlardı.

Gemiler Fransa’nın Saint-Nazaire STX tersanesinde yapılıyor. İlk gemi olan ‘Vladivostok’un 2014’ün sonunda, ikinci geminin ise 2015 yılında Rus donanmasına teslim edilmesi gerekiyor.

Batı ülkeler Fransa’yı, Rusya’ya Mistral tipi gemilerin satışından vazgeçmeye çağırıyor. ABD ve ortakları, günümüzdeki koşullarda Moskova’ya yüksek kaliteli silahların satışını yersiz olarak görüyor.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Fransa’nın, iki Mistral tipi savaş gemisinin ilkinin inşası konusunda Rusya’ya karşı olan sorumluluklarını yerine getireceğini açıklamıştı.

İkinci Mistral tipi gemisinin inşasının Moskova’nın Ukrayna’daki krize karşı yaklaşımına bağlı olacağını söyleyen Hollande, “Rusya’ya karşı uygulanacak yaptırımlar Avrupa Birliği düzeyinde kararlaştırılmalı ve askeri araçların sadece gelecekteki satışı ile ilgili olmalı. Şimdilik böyle bir şey yok. Rusya’nın nasıl davranacağına bakalım” demişti.

(Deniz Haber)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.