Rusya’nın S-400 Triumf adlı yeni hava savunma sistemi için yurt dışından sipariş aldığını açıkladı.

 

Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen Eurosatory-2014 fuarında Rus heyetine başkanlık eden İgor Sevastyanov, Rusya’nın S-400 Triumf adlı yeni hava savunma sistemi için yurt dışından sipariş aldığını açıkladı. Yetkili, siparişlerin gözden geçirildiğini belirtti.

 

Rusya Savunma Bakanlığı, birkaç yıl önce, S-400 sistemlerinin 2015’e kadar sadece Rusya için üretileceğini açıklamıştı. Rusya’nın müttefikleri Belarus ve Kazakistan’ın bile, Rus ordusu tamamen donatıldıktan sonra bu sistemleri alacakları belirtilmişti.

 

“Bu sistemi almaya hazır olan çok fazla ülke yok. Siparişler var. Onlar, federal servis tarafından büyük bir titizlikle gözden geçiriliyor” diyen Sevastyanov, ayrıntıları vermedi.

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçtiğimiz nisan ayında, Rusya’nın müttefikleriyle ortaklarına ihraç etmek üzere yeni hava savunma sistemleri üretiminin artırılması gerektiğini açıklamıştı. Devlet başkanının övgüyle anlattığı sistemler arasında S-300, S-400 ve “Pantsir-S1” bulunuyor.

 

Yeni nesil uzun ve orta menzil sistemi olan S-400 Triumf hava savunma füze sistemi, tüm modern ve gelecekteki hava ve uzay saldırı araçlarının imha edilmesi için tasarlandı. Her bir sistem, 400 kilometre mesafede eş zamanlı olarak 36 hedefi 72 roketle vurma yeteneğinde.
(Rusya’nın Sesi)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.