Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Moskova’nın Suriye’ye insani yardım malzemeleri taşıyan Rus uçakları için Türkiye’den hava sahasının kullanılması için herhangi bir izin talebinde bulunmadığını açıkladı.

Ria Novosti haber ajansına konuşan Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, “Rusya Federasyonu’ndan Suriye’ye yardım amacıyla gönderilen uçakların Türkiye hava sahasından geçmesi yönünde bize bir talep gelmedi.” dedi.

Türk diplomat, Türkiye hava sahasının kullanılmasına izin verilmesi için bazı “prosedürleri” de anlatarak, “Suriye’ye giden herhangi bir uçağın Türkiye hava sahasından geçmesine izin verilmesi ile ilgili konuyu Dışişleri, hassas meseleler bağlamında özel titizlikle ele almakta.” şeklinde konuştu.

Rusya’dan Suriye’ye insani yardım malzemesi taşıyan uçakların, Bulgaristan tarafından ülkenin hava sahası üzerinden geçişinin yasaklanmasının ardından Yunanistan ve İran hava sahalarının Rus uçaklarına açık olduğunu duyurmuştu.

Kremlin Basın Danışmanı Dmitri Peskov da, Bulgaristan’ın hava sahasını kapatması üzerine yaptığı değerlendirmede Moskova’nın alternatif güzergahlara bakacağını söylemişti.(Haberrus.com)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.