Türkiye ile Rusya arasında yaşanan sorunlu döneme rağmen, uluslararası silah denetimine dair ‘Açık Semalar Anlaşması’ askıya alınmadı. Rusya Savunma Bakanlığı, anlaşma çerçevesinde An-30B tipi Rus askeri uçağının Türkiye semalarında planlanan gözlem uçuşunu yapacağını duyurdu.

Savunma Bakanlığı Ulusal Nükleer Risk Azaltma Merkezi Başkanı Sergey Rijkov, gözlem uçağının 14(bugün) -18 aralık tarihlerinde Erzurum havalimanı baz olmak üzere, 1500 kilometrelik bir güzergahta uçuş yapacağını duyurdu. Türk uzmanların da eşlik edeceği uçuş güzergahı konusunda Ankara ile mutabakat sağlandı. Daha önce Türk gözlem uçakları da aynı anlaşma kapsamında Rusya semalarında uçmuştu.   Rus yetkili, uluslararası anlaşmaya uygun olan gözlem uçuşunun “ülkeler arasında karşılıklı şeffaflık politikalarının geliştirilmesi ve karşılıklı güvenin artırılması, uluslararası güvenliğin güçlendirilmesi” amaçlı olduğunu vurguladı.

Açık Semalar Anlaşması  1992’de Helsinki’de imzalanmıştı. Anlaşmaya imza atan ülkeler diğer ülkelerin hava sahasında gözlem uçuşları yapabiliyor. Rusya bugüne kadar Türkiye üzerinde 32 gözlem uçuşu gerçekleştirdi. Rus uçaklarının  12-16 Ekim’de Eskişehir ve Diyarbakır semalarında başlaması beklenen gözlem uçuşları, Türkiye’nin talebi üzerine  daha önce ertelenmişti.(haberrus)

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.