Rusya ve Çin yeni bir ağır nakliye helikopterinin ortak tasarımını ve seri üretimini öngören proje üzerinde mutabakata vardı.

Konuyla ilgili olarak konuşan Vertoletı Rossii – Rusya’nın Helikopterleri Holdingi CEO’su Aleksandr Miheyev, üretilecek olan yeni helikoptere ait teknik özelliklerin önümüzdeki yıl itibariyle belirleneceğini kaydetti.

Çin’in Zhuhai kentinde düzenlenen Airshow China 2014 fuarına katılan Miheyev, burada yaptığı açıklamada, ‘‘Şu an ilgili proje kapsamındaki işbirliği süreçlerini planlamakta ve her iki taraf için görev dağılımı konularını ele almaktayız’’ şekilde konuştu. Demecinin devamında Çin ve Rusya’nın ilgili projedeki pay oranlarının yanı sıra, projeye iştirak edecek olan tasarım bürolarının da henüz tespit edilmediğini ifade eden Miheyev, söz konusu projede kullanılacak olan teknolojilerin de yakın bir zamanda belirleneceğini söyleyerek sözlerini tamamladı.

Ön anlaşması bu yılın Temmuz ayında imzalanan projeye ilişkin olarak taraflar arasında gerçekleştirilecek olan görüşmelerin önümüzdeki birkaç ay içerisinde başlaması bekleniyor. 15 ton yük taşıma kapasitesine sahip olacak yeni helikopter, 1980’li yıllarda imal edilen ve halen kullanılan Sovyet yapımı Mi-26 tipi nakliye helikopterlerinin ciddi manada modernize edilmiş yeni bir versiyonu olacak.

(Rusya’nın Sesi)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.