“Rusya ve Türkiye’nin hava yolu taşımacılığında işbirliğini geliştirmesi Rusya’da birçok şirketi pazardan silebilir. Türk Hava Yolları, Avrupa’da pazarları fetheden en başarılı şirketlerden biri olarak gösteriliyor.” Bu yorum Rus Kommersant gazetesine ait.

Moskova’nın, Türk şirketlerine Rusya’nın bölgelerine doğrudan daha fazla sefer yapma izni vermeye hazırlandığı belirtilen haberde, bunun Rusya’daki yerli hava yolu şirketlerini olumsuz etkileyebileceğine dikkat çekildi.

İsmi açıklanmayan kaynaklara dayandırılan haberde, Moskova’nın, Sabiha Gökçen Havaalanı’nın yanı sıra, Atatürk Havalimanı’nda da Rus hava yolu şirketleri için yer ayrılmasını talep ettiği, bunun karşılığında da Türk hava yolu şirketlerine Rusya’ya yeni uçuş izinleri vermeye hazırlandığı belirtildi.

Bugün Rusya’dan Türkiye’ye Rus hava yolu şirketleri içinde Aeroflot ve Transaero uçuyor. Türkiye’den ise Rusya’ya Türk Hava Yolları ve Onur Air sefer yapıyor.

Tarafların, 2015 yaz sezonu başına kadar, Rus hava yolu şirketlerine Atatürk Havaalanı’nda yer ayrılması, Türk hava yolu şirketlerine de Rusya’ya ek sefer düzenleme izni verilmesi konusunda anlaşmaya vardıkları bildiriliyor.

THY, bugün Rusya’ya haftada 83 sefer düzenliyor. Moskova, St.Petersburg, Yekaterinburg, Ufa, Soçi, Kazan, Stavropol, Astrahan, Novosibirsk ve Rostov’a uçan THY’nin, anlaşmanın ardından yeni noktalara da seferler düzenleyebileceği belirtiliyor.

(TürkRus)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.