AKYAR / SİVASTOPOL (QHA) – Rusya Karadeniz Filosu’na bağlı sahil güvenlik füze birliği tatbikat düzenliyor.

Karadeniz Filosu’nun basın servisi, tatbikatın Rusya Karadeniz Filosu’nun Komutan Yardımcısı Yuriy Petrov tarafından yönetildiğini bildirdi.
Karadeniz Filosu’nun açıklamasına göre, ‘Bastion’ ve ‘Bal’ füze sistemleri savaş konumuna getirildi.
Füze birliğinin tüm güçlerinin katılacağı tatbikat birkaç gün sürecek.

Kırım’ın Rusya’ya ilhakından sonra yarımadaya Rusya Silahlı Kuvvetlerinin S-300 füze sistemleri, Bastion’ ve ‘Bal’ gemisavar füze sistemleri, Su-27 ve Su-30 askeri uçaklar ve diğer askeri araç ve silahlar yerleştirildi.
Rusya Federasyonu Savunma Bakanı Sergey Şoygu, daha önce Kırım’da yaklaşık 100 askeri birliğin konuşlandırıldığını açıklamıştı. Şoygu, Rus askerlerinin yarımadada hem Karadeniz’de hem de uzak mesafedeki deniz bölgelerinde Rusya’nın çıkarlarını koruduğunu belirtmişti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Kırım’da Rusya’nın çıkarlarını koruyabilecek askeri grupları oluşturma talimatı verdiğini anlatan Şoygu, “Bu görev 2014 yılının sonuna kadar yerine getirildi. İlgili bilgi, başkomutana aktarıldı. Yarımadada toplam 96 askeri birlik ve teşkilat kuruldu” dedi.“Söz konusu askeri gruplar, Karadeniz’de ve Kırım Federal biriminde Rusya’nın çıkarlarını koruyor ve uzak deniz bölgesinde başarılı operasyonlar düzenlemeye imkan sağlıyor” diyen Şoygu, geçen sene Rusya Deniz Kuvvetleri Karadeniz, Kuzey ve Baltık Filolarının 6 gemisinin Akdeniz’de devamlı bulunduğunu bildirdi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.