Rusya’nın Bağdat Büyükelçisi İlya Morgunov, yazın sonuna kadar Irak’a 5-10 Su-25 tipi Rusya saldırı uçaklarının tedarik edileceğini dile getirdi. Söz konusu savaş uçaklarının bir partisi Bağdat’a bundan önce ulaştırılmıştı.

Tedarik edilen uçakların net sayısı açıklanmıyor. Basında geçen en büyük sayı 10’dur.

“Ulusal Savunma” dergisi baş editörü İgor Korotçenko, sevkiyatla ilgili şunları dile getiriyor:

“Rusya’nın Irak’a ne kadar uçak yolladığı bilinmiyor. Bunu ancak iki ülkenin imzaladıkları anlaşmadan öğrenmek mümkün. Söz konusu anlaşmanın detayları ancak sınırlı sayıdaki kişilere biliniyor. Ben de her neyse Bağdat’ın aldığı uçakların ancak birinci parti olduğunu düşünüyorum. Aşırıcıları püskürtmek için Iraklılar’a Su-25 tipi veya o türden 30-40 saldırı uçağı lazım.”

Aynı zamanda, Rusya uçaklarının sevkiyatı bazı gazetecilere Bağdat’taki yetkilileri eski makine satın aldıkları ile suçlamaya bahane verdi. Ama şunu kaydetmek gerekiyor ki, Su-25 tipi uçaklar birçok ülkede başarıyla kullanılıyor. Bu, güvenilir ve etkin bir makinedir.

Böylece, Iraklı savaş uzmanı Ahmad Aş-Şarifi’ye göre, bu tür suçlamaların esası yoktur:

“Gerçekten, Su -25 modeli yeterlice önceden geliştirilmişti, ama bunlar, ortaya koyulan görevleri yerine getirip savaş alanındaki mevcut güç dengesini kökünden değiştirebilecek uçaklardır. Şu an Irak ordusunun havadan savunması yok. Tedarik edilen uçaklar bu eksiği tamamlayacak. Bir de onların, Irak ordusunun militanlara karşı mücadelesinde kesin bir rol oynamaları mümkün.”

Uzman, Rusya’nın, hiç duraksamadan Bağdat’a silah tedarik eden tek ülke olduğuna dikkat çekiyor. Oysa ki, ikili anlaşmalara göre Irak’ı ulusal güvenliğine tehdit oluştuğunda koruyacak olan ABD, ülkenin yetkililerin resmi yardım çağrısında bulndukları halde vaat edilen F-16 uçaklarını tedarik etmeye acele etmiyor. Bir de, bu uçaklar Su-25 ile aynı zamanda, yani 70. yılların ortasında geliştirilmişler.

Ortaya çıkan gecikmeyi Amerikalılar, ‘organize ve teknik sorunların çözümü’ gereği ile kanıtlıyorlar. Ancak, ABD, Irak’ta kontenjanındaki asker sayısını 750 kadar büyütüyor. Doğrusu, Bağdat’a yardım etmek için değil, Pentagon’un sözcüsü John Kirby’nin dile getirdiği gibi, “ABD vatandaşlarını ve mülkiyeti korumak için”.
(Rusya’nın Sesi)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.