Meydan eylemleri sırasında Rusya’ya gizli uçuş yapan uçak ne taşıdı?

Ukrayna İçişleri Bakanlığı’na bağlı bir askeri kargo uçağının 2014 meydan eylemleri sırasında Rusya’ya birkaç gizli uçuş gerçekleştirdiği ortaya çıktı.

Rusya’nın gazeta.ru sitesi, Meydan eylemlerinin devam ettiği günlerde Ukrayna ile Rusya arasında gizli uçuşlar gerçekleştiren askeri uçağa verilen seyrüsefer hizmetleri ücretinin ödenmemesi dolayısıyla Rusya Seyrüsefer Kurumunun Rus Ukrayna İçişleri Bakanlığı İç Kuvvetlerine karşı Moskova’da açtığı davayı kazandığını yazdı.

Makalede, An-26 tipi uçağın 2014 yılının Şubat ayında 2 gizli sefer yaptığı, seferlerden birinde Viktor Yanukoviç’in çevresine sahip olduğu kıymetli eşyaların Rusya’ya götürüldüğü ifade edilirken ikinci seferin Berkut özel timi için Rusya’dan Kiev’e özel teçhizat getirildi belirtildi.

Hava Trafiği Örgütü’nde adı açıklanmayan bir yetkili, “Üst düzey yöneticiler kendi aile ve varlıklarını korumak için askeri uçakları da kullandı” dedi ve An-26 uçağının Rusya’ya geldiğinde mobilya, tablolar ve mücevheratla yüklü olduğunu söyledi.
Öte yandan Rusya kolluk kuvvetlerindeki kaynaklar, uçağın Rusya’ya boş geldiğini ve Berkut için plastik mermi, ekipman ve ses bombaları yüklenerek geri döndüğünü söyledi.

“Gizli” uçuş ile ilgili dava 2 Ekim 2014 tarihinde başlatıldı. Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı’na (Rosaviatsiya) bağlı Hava Seyrüsefer Kurumu, Ukrayna İçişleri Bakanlığı’nın Kirovograd bölgesi Aleksandriya şehrinde konuşlanmış 2269 Nolu askeri üsse ait uçağın Rusya’ya uçuş yaptığı için ödeme yapması talebiyle Moskova Tahkim Mahkemesi’ne başvurdu.

Dava dilekçesinde, 2010 yılının Eylül ayında davalı ve Rosaviatsiya arasında Rusya hava alanının kullanıcılarına hava seyrüsefer hizmetleri ile ilgili anlaşma imzalandığı, söz konusu anlaşma çerçevesinde 2014 yılının Şubat ayında Hava Seyrüsefer Kurumu, 2269 Nolu askeri üsse ait An-26 uçağının Rusya’daki bir havaalanına kadar gidiş ve dönüş “rotasını sağladığı” belirtildi.

Gazeteciler Hava Trafiği Örgütü Uluslararası İşbirliği ve Protokolden sorumlu Müdür Yardımcısı Nikolay İvaşov’dan açıklama istedi ancak İvaşov, söz konusu uçuş ile ilgili bilgilerin gizli olduğunu gerekçe göstererek açıklama yapmayı reddetti.

(QHA/ Kırım Haber Ajansı)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.