Bursa Uludağ Üniversitesi (UÜ) Makine Topluluğu (UMAKİT) tarafından geliştirilen ‘Timsah Nova’ isimli güneş enerjili yarış aracı, Avustralya’da yapılacak dünya güneş enerjili yarışmasına (World Solar Challenge) hazırlanıyor.

Aracı tasarlayan ekibin tek hedefi Ekim 2015’de Avustralya’da yapılacak ve iki yılda bir gerçekleştirilen dünyanın en prestijli yarışmasından Türkiye ve üniversite adına iyi bir dereceyle ayrılmak. Daha önce de 6 güneş arabası yapıp madalyaları toplayan UMAKİT grubu, imkansızlıklardan dolayı eski araçların parçalarıyla son arabayı üretti.

Test Sürüşü için Yunuseli Havaalanı’nı Kullanmak İstiyoruz

En büyük sıkıntılarının, sponsor ve çalışabilecekleri parkur bulmak olduğunu ifade eden Furkan Rıza Ateş, şöyle devam etti: “Bu anlamda en çok destek bulmakta sorun yaşıyoruz. Ülkemizde Ar-Ge kültürü yeni yeni oturmaya başladı. Büyük firmalar dışında diğer firmalar destek vermiyor. Bu nedenle de yaşadığımız en büyük sıkıntı sponsor bulmak.” dedi.

Grup üyesi Furkan Rıza Ateş de 120 kilometre hız yapan aracı denemek için parkur bulamadıklarından yakındı. Ateş, şunları söyledi: “Bunun son hızı 120 kilometre, ancak bunu henüz deneme şansımız olmadı, güvenli bir parkurumuz olmadığı için. Çünkü trafiğe çıkma şansımız yok. Yarışa özel tasarlandığı için trafik şartlarını sağlayan bir araç değil. Bu sebeple özel bir ortamda denememiz gerekiyor hız testini.”

Parkur sıkıntısından dolayı tam deneme yapamadıklarını anlatan araç pilotu Ateş, Türkiye’deki yolların büyük kısmının yama ve kasisli olduğu için bunu yapamadıklarını kaydetti. Şu anda deneme yarışlarını, okulun içindeki yollarda yaptıklarını ifade eden Ateş, uzun vadede ise izin verilmesi halinde kullanılmayan Yunuseli Havaalanı’nda yarışmaya hazırlanmak istediklerini ifade etti.

Aracın, güneşle şarj olduğunu bildiren Furkan Rıza Ateş, şunları söyledi: “Aracımız güneşte şarj oluyor ama güneş olmadığı zaman da mevcut bataryaları ile gidebiliyor. Araç üzerindeki batarya ile yaklaşık 350 kilometre gidebiliyor şarjsız. Şarj olduğu zaman da 78 kilometre hızla tam öğle vakti bataryadan harcamadan bulutsuz bir ortamda gidebiliyor.” Aracı 450 bin TL’ye mal ettiklerini bildiren Furkan Rıza Ateş, seri üretimle birlikte bu maliyetin de düşeceğini sözlerine ekledi.

gunes enerjili yaris araci

(Bursa’da Bugün)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.