İstanbul, 3’üncü havalimanıyla ilgili hazırlıkları beklerken, Sabiha Gökçen Havalimanı’nı daha cazip hale getirecek projeye de start verildi. Resmi Gazete’de yayımlanan ihale duyurusuna göre, Sabiha Gökçen Havalimanı Raylı Sistem Bağlantısı İnşaat ve Elektromekanik Sistem Temin Montaj ve İşletmeye Alma İşleri 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 19’uncu maddesi uyarınca ihale edilecek.

İhale sonucu, toplam uzunluğu 7.4 kilometre olan hattın yapım işini üstlenen şirket, yer tesliminin ardından 3 yılda işi teslim edecek.

İhaleye katılacak firmaların bazı mali kriterleri yerine getirmesi de şartnameye konuldu. Buna göre, dönen varlıkların kısa vadeli borçlara oranı en az yüzde 0.75 olması, özkaynaklarının 0.15, kısa vadeli banka borçlarının özkaynaklara oranının da 0.50’den az olmaması gerekiyor. Ayrıca firmaların son 5 yıl içinde teklif tutarının yüzde 80’i oranından az olmamak üzere benzer işleri tamamlamış olması, yine cirosunun teklif ettiği bedelin yüzde 25’inden az olmaması şartı bulunuyor. Kamu İhale Kurumu tarafından belirlenen esaslar çerçevesinde yerli isteklilere yüzde 15 fiyat avantajının uygulanacağı ihale, 25 Eylül 2014’te yapılacak.

(dünya)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.