Sağlık Bakanlığı, filosuna gece görüşlü 3 helikopter ekleyecek.

Acil sağlık hizmeti sunumunda kalite ve ulaşılabilirliğin yanı sıra hızın da çok önemli olduğunu belirten Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, ambulansların kaliteli, donanımlı, çağın teknolojisine ve gereklerine uygun olması gerektiğine vurgu yaptı.

Bunun için Bakanlık olarak helikopter ambulans filosunu büyütmeye çalıştıklarını söyleyen Gümüş, “Şu anda sadece gündüz uçabilen helikopterlerimiz var. Bunlara gece görüşlü 3 helikopter daha ekleyeceğiz” dedi.

Gece görüşlü ambulanslar sayesinde acil hastaların havayoluyla hızlı şekilde gece de nakillerinin mümkün hale geleceğine işaret eden Gümüş, alınacak gece görüşlü helikopterin ilk etapta İstanbul, Ankara ve İzmir’de konuşlanacağını bildirdi.

Hasta nakillerinin helikopterlerle gece de yapılabilmesi yıl sonunda mümkün olabilecek.

BAKANLIK FİLOSUNDA 17 HELİKOPTER, 3 UÇAK AMBULANS VAR
Sağlık Bakanlığı verilerine göre, 2002 yılı sonunda 618 olan tam donanımlı 112 ambulansı sa­yısı 3 bin 858′e yükselirken, 2015 yılında 4 bin 600 ambulansa ulaşılması hedefleniyor. Ulaşımda güçlük çekilen bölgelerde de 295 kar paletli ambulans halkın hizmetine sunuldu. (ntv)

Yanı sıra, 2002 yılında 481 olan 112 istasyon sayısı, 2 bin 142′ye çıkarıldı. 112 Acil Sağlık Hizmetleri ile 2002 yılında 350 bin hastaya tahliye ve sağlık hizmeti sunulurken, bu rakamın 2013 yılı iti­bariyle 3 milyon 665 bini bulduğu belirtiliyor.

Sağlık Bakanlığı tarafından 2008 yılında devreye sokulan hava ambulans sistemi kapsamında, filoda şu an 17 ambulans helikopter ve 3 ambulans uçak bulunuyor. Helikopter ambulanslarla bugüne kadar yaklaşık 18 bin, uçak ambu­lanslarla da 6 bin hasta taşındı. (NTV)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.