Sağlık Bakanlığı, Atatürk Havalimanı’na iniş yapan THY uçağındaki Nijeryalı yolcunun ateşlenmesi üzerine yaşanan Ebola paniğiyle ilgili açıklama yaptı. Bakanlık, hastanede tedavi edilen yolcularda Ebola virüsünün olup olmadığıyla ilgili açıklamanın ilerleyen saatlerde yapılacağın, uçağın ise dezenfekte edildiğini kaydetti.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Nijerya’nın Lagos şehrinden İspanya’nın Barselona şehrine giden İstanbul aktarmalı THY uçağı Atatürk Havalimanı’na 12 Ağustos Salı (Bugün) sabah saatlerinde iniş yapmıştır. Uçağın yolcuları arasındaki Nijerya uyruklu 34 yaşındaki bir kadında “yüksek ateş ve kusma” şikâyeti olması üzerine Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü Atatürk Havalimanı Sağlık Denetleme Merkezi ile temasa geçilerek söz konusu hastanın uçaktan indirilmeden tedbir amaçlı gözlem altına alınması sağlanmıştır.” denildi.

Hasta ve beraberinde seyahat eden 4 yaşındaki çocuğun ilk muayenesinin uçakta yapıldığının belirtildiği açıklamada, şu görüşlere yer verildi: “112 Acil Ambulansı ile İstanbul ilimizdeki bir hastanemizde (Sağlık Bakanlığı Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi )  gözlem altına alınmışlardır. Hastanın uzmanlar tarafından muayene ve tetkikleri devam etmekte olup, sağlık durumuyla ilgili ayrıntılı açıklama durumu takiben yapılacaktır.

Söz konusu hastada şu an için Ebola virüsünün bulunduğunu söylemek mümkün olmamakla birlikte, geldiği ülkenin Nijerya olması sebebiyle Sağlık Bakanlığı olarak en küçük bulguyu dahi dikkatle değerlendirmeye almaktayız.

Öte yandan, varış noktası Barselona olan yolcu uçağı tahliye edilerek, en küçük bir enfeksiyon ihtimaline karşın derin temizleme ve dezenfeksiyon yapılmaktadır.”

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.