Samsun Sahra Sıhhiye Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı’nda kurs gören askerler, senaryo gereği yaralı bir subayın helikoptere sevkini gerçekleştirdi.

Cumhuriyetin ilk yıllarından bu yana Türk ordusuna alanlarında uzman sağlıkçı subay ve astsubay yetiştiren Sahra Sıhhiye Okulu ve Eğitim Merkez Komutanlığı’nda eğitimler devam ediyor.

Merkezde 142. dönem eğitim alan askerler, sağlık hizmetleri kursu kapsamında, edindikleri pratik bilgilerin ardından uygulamalı derslere geçti.

Eğitim merkezinde, senaryo gereği yaralı subaya ilk müdahalenin ardından helikoptere sevki yapıldı.

Yaralı subayın, yapılan ilk müdahalenin ardından sedye ile Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı helikopterine taşınması ve helikopterden ambulansa götürülmesi tatbikatta canlandırıldı.

Askerlerin uygulamalı derste gösterdiği performans ise gerçeğini aratmadı.

Sahra Sıhhiye Okulu ve Eğitim Merkez Komutanlığı’nda subay, yedek subay, astsubay, er ve uzman erbaşlar ile sağlık hizmetlerinde görev yapacak doktor, diş hekimi, eczacı, psikolojik danışman ve rehberlik uzmanlarına, temel ve mesleki gelişimlerini sağlayacak uygulamalı kurs ve eğitimler veriliyor.

Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapacak sağlık sınıfı askerler, sekiz haftalık eğitimin ardından kendilerine verilecek görevleri yapmaya hazır durumda birliklerine uğurlanıyor.

(Medimagazin)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.