Küçük Prens’in son uçuşu

Saint-Exupèry, çöle zorunlu iniş yaptığında hayal görür ve kendi kahramanı Küçük Prens’i yaratır. Aslında çizgileriyle bir dünya kurmuştu. Ama onun çizdiklerini kimse anlamadı. Fil yutmuş boa yılanı resmini herkes bir şapkaya benzetti. Yine de vazgeçmedi ve çizmeye devam etti.

O pilot 1944’te Nice sahillerinde uçarken, savaşta P-38 uçağı Alman pilotun açtığı ateşle düşer ve Akdeniz’in derin sularına gömülür. İşte o hazin günü birebir yaşadım. Ondan geriye kalan bir künye, balıkçı ağlarına takılıp yıllar sonra çıktı. Saint-Exupèry’nin uçağını vuran Alman pilot ne kadar üzgün olduğunu söyledi. Uçtuğu P-38’in bir benzeri, aynı saatleri yaşayarak uçtu. Usta bir pilotun yönetiminde uçak ufukta kaybolurken Küçük Prens’in ne kadar acı çektiğini düşündüm…

SON UÇUŞ

İsviçreli saat şirketi IWC Schaffhausen, Saint-Exupèry’nin ölümünün 70’inci yılında onu farklı bir organizasyonla andı. Yazarın anısına çıkartılan ‘Son Uçuş’ saat koleksiyonu tanıtıldı. Önümüzdeki günlerde satışa sunulacak bu serinin gelirinin bir kısmı, Saint-Exupèry Vakfı’na bağışlanacak. Vakıf uzun yıllardır sağlıktan eğitime çocuklar için dünyanın dört bir tarafında çalışmalar yapıyor.

O HEP KÜÇÜK PRENSİ ARADI

Evinin yakınlarındaki havaalanında bir pilot Saint-Exupery’yi ilk kez uçurduğunda henüz 12 yaşındaydı. Evden kaçıyor, zamanının önemli bölümünü uçaklar arasında geçiriyordu. Annesi için üniversitede mimarlık eğitimi alırken askere çağrıldı. Fransız Hava Kuvvetleri’nde teknisyenlik yaptı. Askerden döndüğünde pilotluk eğitimi aldı. Havacılığın çok ilkel olduğu bir dönemde posta pilotluğunu seçti. 1935’te yaşadığı teknik arızanın ardından Tunus’ta çöle mecburi iniş yaptı. Dört gün sonunda bedeviler onu bulduğunda bir damla suyu kalmamıştı. Savaş Avrupa’yı etkisi altına alıyordu. Sağlık sorunları olmasına rağmen Fransız Hava Kuvvetleri’ne katıldı. 1940’ta yenilginin ardından terhis edildi ve ABD’ye gitti.

KÜÇÜK PRENS ONU DÜNYAYA TANITTI

Bir pilotun çöle mecburi iniş yapmasıyla başından geçenleri anlatan ‘Küçük Prens’ kitabı inanılmaz ilgi çekti. Amacı İkinci Dünya Savaşı’nın getirdiği yıkım karşısında insanlara bir umut vermekti. Hem çocuklar hem de büyükler ‘Küçük Prens’i okuyordu. Ünlü bir yazar olmasına rağmen aklı Fransa’daydı. Amerikan ordusuna katıldı. Pilot olarak Kuzey Afrika’ya gönderildi. Lockheed imalatı P-38 uçağıyla keşif görevlerine çıkıyordu. Komutanları onu uçurmak istemese de her göreve gönüllü gidiyordu. Ülkesi kurtuluncaya kadar uçmaya yeminliydi.

Normandiya Çıkartması’nın yapılmasından kısa bir süre sonra Korsika’da Bastia Hava Üssü’nden P-38 ile gün doğarken havalandı. Marsilya açıklarındayken yüksekten gelen Alman Fw190 uçağını görmedi. P-38’in vurulup düşmesi birkaç saniye sürdü. Kayıtlara ‘kayıp’ olarak geçti. Çocuk okurları onun Küçük Prens’in yaşadığı B612 gezegenine gittiğine inandı. Uzun yıllar sonra 1998’de Jean-Claude Bianco adında Fransız balıkçı ağlarını toplarken bir künye buldu. Fransız Donanması’nın desteğiyle denizin dibi karış karış tarandı. Uçağın iniş takımı, ardından deri uçuş montu parçaları bulundu. P-38’den kalan parçalar denizden çıkarıldı.

UÇAĞI KİM DÜŞÜRDÜ

Saint-Exupery’nin uçağını kimin düşürdüğü uzun yıllar farklı tartışmaları yanında getirdi. Kayıtlara girmeyen, aynı bölgede uçan bir başka uçak daha vardı. Uzun yıllar yapılan araştırmalar sonrasında bir başka filodan bölgeye gönderilen Fw190 ile uçan Horst Rippert, gördüğü bir uçağa ateş açmıştı. Ancak enkaz bulunamadığından Rippert’in vuruşu kayıtlara girmemişti.

Ünlü yazarın uçağının enkazının bulunmasından sonra Alman pilot koordinatları karşılaştırdığında P-38’in kendisinin açtığı ateş sonrasında düştüğünden emin oldu. Bu sırrı tam 60 yıl saklamıştı. İşin ilginç tarafı, Horst Rippert bir Saint-Exupery hayranıydı!

(Uğur Cebeci- Hürriyet)

 

 

 

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.