Son günlerde olumsuz hava koşullarından dolayı uçak seferlerinin iptal edilmesi ve özellikle Şanlıurfa havaalanı civarında oluşan yoğun sisten dolayı uçakların inememesine uzmanları değil Turist rehberlerini harekete geçirdi.

Konu hakkında bir açıklama yapan Şanlıurfa Turist Rehberleri Derneği başkanı Kamil Türkmen, Şanlıurfa Havaalanı yoğun sis bulutunun sürekli oluştuğu bir bölgede yapıldığından dolayı mutlaka bu bölgede DHMİ tarafından acil ve ivedi olarak RNP AR sisteminin yani uyduya dayalı çok hassas yaklaşma sistemi anlamına gelen sistemin bir an önce kurulmasını istedi. Türkiye de 2013 sonunda bu sistem Van ilinde kullanılmaya başlandığını, güzel sonuçlar verdiğini ve bu sistemi havayolu şirketlerinin kullandığını belirten Türkmen “2015 yılında mutlaka bu sistem Şanlıurfa Havaalanında kurulmalıdır.” dedi.

2014 yılında Trabzon, Gazipaşa, Iğdır, Gaziantep, Dalaman, Kahramanmaraş, Siirt ve Erzincan illeri programa alındığına dikkat çeken Türkmen “DHMİ yetkililerine, Bakan ve milletvekillerimize ve tüm Şanlıurfalı siyaset ve sivil toplum kuruluşlarına sesleniyorum artık yol alma zamanıdır, havada kalma zamanı değildir. Başbakan bile 2 saatlik rötarla havaalanımıza inebilmiştir.” diye konuştu.

ILS DAHA YENİ BİR TEKNOLOJİ

Uzmanlar ise RNP AR’nin daha eski bir teknoloji olduğuna dikkat çekerek, “ILS daha yeni bir sistem. Van’da pistin bir tarafı dağ olduğundan gece uçuşlarında iptaller oluyordu. O nedenle RNP AR sistemi oraya kuruldu. Şanlıurfa’da en sisli bölgeye havaalanı kurulmuş.” Şeklinde konuştu.

(Şanlıurfa)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.