Hangi sınıfta uçtuğunuz fark etmiyor; first, business veya ekonomi… Karşınıza belalı bir yolcu çıkabilir. En zoru ise size ayrılan alanın çok daha az olduğu ekonomi sınıfında yaptığınız yolculukta, komşuluk edeceğiniz sorunlu kişilerle mücadele etmek.

Havayolları genelinde yapılan bir çalışmaya göre yaklaşık 10 kategori olarak sınıflandırabileceğimiz sorunlu yolcu profili ortaya çıkıyor. Dolayısıyla sağ salim seyahati tamamlayabilmek için bunlarla mücadele etmenin püf noktalarına dikkat etmekte fayda var.

Belalı yolcular için buyurun…

1. İlgisiz aileler: Çocuk ağlaması veya çığlığı yolcular için büyük bir sıkıntı ve bir de buna ailesinin ilgisiz tavrı da eklenince sinirlenmemek elde değil. Böyle bir durumda yapabileceğiniz en güzel şey, durumu hostese anlatmak yani ateşi maşa ile tutmak olacaktır.

2. Koltuk dövücüler: Eğer first class veya business class’ta değilseniz koltuk dövücülere sıkça rastlarsınız. Arkanızdaki kişi koltuğuna sığmaz veya öyle yayılmıştır ki, dizi her seferinde ya koltuğa çarpar ya da titretme hareketi ile sizin koltuğunuzu sallar. Hatta kimi oraya ayaklarını bile uzatıp koyabilir. Bu durumu ancak arkanızdaki bu bireyi uyararak çözebilirsiniz. Fakat yolcu sizi dikkate almayacak olursa, tartışmadan kabin personelinden yardım isteyin.

3. Kötü kokanlar: Uçak kabini son derece dar bir alan ve burada her türlü insanla karşılaşabilir, hatta zamanınızın belirli bir bölümünü bu insanların yakınında geçirmek durumunda kalabilirsiniz. Parfümü fazla abartmış olması ya da vücut kokusunun dayanılmaz hale gelmesi, o yolculuğun pek güzel geçmemesine neden olabilir. Geçebileceğiniz başka bir koltuk yoksa çözümü zor bir durum.

4. Gevezeler: Kimi insanlar gerekenden çabuk samimiyet kurar ve sizinle yolculuk boyunca konuşmaya çalışır. Sizinle alakalı olsun olmasın herhangi bir konuda gevezelik yaparak durmadan bir şeyler anlatır. İşte burada yapılacak şey ya uyuyor numarası yapmak ya da kulaklığınızı takıp yolculuğun tadını çıkarmak olacaktır.

5. Gürültücüler: Oyun konsolunun veya dinledikleri müzik cihazının seslerini fütursuzca açanları kapsıyor. Çözümü de zor, katlanması da.

6. Koltuk kollarını kaplayanlar: Malum eğer ekonomide yolculuk ediyorsanız, koltuk kollarının (kolçakların) genişliği önemlidir. Çünkü yanınızdaki yolcu haddinden fazla yayılmış hatta sizin sınırlarınıza giriyorsa, yolculuk sinir sisteminizi bozabilir. Hatta yolculuk boyunca yanınızdaki bu kişiyle koltuk kolu kapma yarışına bile girebilirsiniz. Bunun için önceden davranıp ya koltuk kolunu kapmalısınız ya da durumu güzel bir dille izah etmelisiniz

7. Koltuğunu fazla yatıranlar: Yayılmayı tercih edip koltuğunu neredeyse yatak düzeyine getirenler, hareket imkânınızı oldukça kısıtlayacaktır. İşte bu durumda koltuk yatırma engel pensini (Artık bu tarz ürünler satılıyor) kullanmanızı tavsiye ediyorum. Bu sayede öndeki koltuk belirli bir dereceye kadar yatacağından daha rahat bir yolculuk geçireceksiniz.

8. Hiper hareketliler: Uçak yolculuğunun sıkıntılılarından biri de çokça hareket ederek rahatınızı bozanlardır. Bu kategoridekiler ya sık tuvalete gider ya da uçağın koridorunda dolaştıktan sonra geri gelip tekrar giderler. İşte bu durumda sizin belirli bir süre sonra nasıl bir pozisyonda oturacağınızı bile kararlaştırmanıza engel olurlar. Yapabileceğiniz şey onun koridor tarafına oturmasını sağlamak olacaktır.

9. Çıplak ayaklılar: Özellikle uzun yolculuklarda rahat şeyler giymek önemlidir. Ayrıca bir süre sonra ayaklar şişer ve ayakkabılar rahatsız etmeye başlar. Eğer ayakları kokan bir yolcuyla yan yana oturuyorsanız, bu seyahat kâbusa dönebilir. Böyle yolculuk eden biri var ise kesinlikle uyarmanız gerekir. Diğer bir çözüm ise kabin ekibinden onun için çorap istemek olabilir.

10. Dolapçılar: Gerekli eşyalarının hepsini yukarıdaki dolapta unutarak her seferinde dolaba yönelip çevresindekileri rahatsız edenler de önemli. Bu tip yolcuları, bavulunu yanına alması için uyarmanız yeterli olacaktır. Ve listeye giremeyen belalılar: Bunlara örnek çok horlayanlar, uçağın kalkış ve inişinde son dakikaya kadar veya zamanından önce telefon ile konuşanlar, sesli konuşanlar ve ağır yemekler yiyerek kötü koku yayanları sıralayabiliriz. Bu şartlarda siz, dünyanın neresinde yolculuk yaparsanız yapın, çevrenize ne kadar saygı gösterirseniz, yol arkadaşınızın da size aynı duyarlılıkta karşılık vereceğini unutmayın.(Güntay Şimşek-Habertürk))

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.