ŞANTİYEYİ DEĞİL LONDRA’YI GEZEN SABİHA GÖKÇEN’İ KAZANDI!

TAV Havalimanları, Sabiha Gökçen’deki Limak Holding’e ait yüzde 40 hisseyi satın aldı. Bu satın alma açıklaması, 3. Havalimanı ihalesinde kıyasıya yarışan rakipler arasındaki polemiği de akla getirdi.

Hürriyet’in haberine göre, Limak’ın patronu Nihat Özdemir, TAV’ın ortaklarından Hamdi Akın ve TAV CEO’su Sani Şener’e yönelik tartışma yaratacak açıklamalar yapmıştı. Özdemir, Akın için “Ben şantiyeleri o Londra’ları geziyor” Şener için ise “Bu işi (havalimanı işletmeciliği) Sani’den daha iyi biliriz” demişti. Tartışma yaratan sözlere ilişkin Akın’dan ise ‘yakışıksız bir açıklama” yanıtı gelmişti.

Ekonomi çevreleri TAV Havalimanları Holding A.Ş.’nin Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yaptığı açıklama ile hareketlenmiş,açıklama ile TAV’ın, Sabiha Gökçen Havalimanı işletmesindeki Limak Holding’e ait yüzde 40’lık hisseyi 285 milyon Euro’ya satın aldığı duyurulmuştu. Kalan yüzde 60’lık hisse ise Malaysia Airport Holding’e ait.

İHALE SONRASI GERİLİM ARTTI

Bu hisse alım açıklaması, Limak Holding’in patronlarından Nihat Özdemir’in Mayıs 2013’te yaptığı bir açıklamayı akla getirdi. Özdemir’in muhatabı TAV’ın da ortakları arasında olan Akfen Holding’in patronu Hamdi Akın’dı. Özdemir, söz konusu açıklamayı 3. Havalimanı ihalesini 22 milyar 152 milyon Euro’ya 5’li (Kolin-Cengiz-Limak-Mapa ve Kalyon) ortak girişim olarak kazanmaları sonrası söyledi.

‘KENDİSİ LONDRALARI DOLAŞIR…’

Hamdi Akın’ın ihale sonrası yaptığı “Nasıl ödeyecekler” açıklamasına tepki gösteren Özdemir “25 yıllık ihale için verdiğimiz fiyatta aramızda 40 milyon Euro fark var. 25 yılda ondan 40 milyon Euro’luk fazla çalışırsam, öderiz! Ki ondan 4 milyar Euro fazla çalışırım ben… Ben geceleri şantiyeleri dolaşırım, kendisi Londraları dolaşır” demişti.

‘BU İŞİ SANİ’DEN İYİ BİLİRİZ’

Özdemir ‘rakiplerinize kırgın mısınız’ sorusunu ise “Çeçen’e (İbrahim Çeçen) kırgın değilim. Hamdi Akın ve Sani Şener basında çok konuştu. İhale öncesinde, sonrasında konuşmalarıyla manüple ettiler. Bir ihalede böyle davranılmaz… Makyol konuştu mu? İbrahim Çeçen konuştu mu? ‘Hamdi Akın, bizden başka kimse yapamaz’ dedi. Ya yaparsak, ki yapacağız. Kimin yüzüne bakacaklar. Açılışa gelebilecekler mi? Bir konuyu da belirtmemde fayda var. Biz beş ortağız. Beşimiz de bu işi Sani’den daha iyi biliriz” şeklinde yanıtlamıştı.

‘AKIN’DAN ‘YAKIŞIKSIZ’ AÇIKLAMASI’

Özdemir’in bu sözlerine ilişkin kısa bir açıklama ise Hamdi Akın’dan gelmişti. Akın yaptığı yazılı açıklamada “11 Mayıs 2013 tarihli bazı gazetelerde yer alan Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir’in hakkımda söyledikleri çok yakışıksız bir açıklama olmuş, üzüldüm. Konuya ilişkin herhangi bir cevap vermeyeceğimi bilgilerinize sunarım” dedi.

TAV’IN YÜZDE 8’İ AKIN’IN

Piyasa değeri 6 milyar 650 milyon TL olan TAV Havalimanları’nda, Aeroports de Paris firmasının sahibi olduğu Tank ÖWA Alpha Gmbh yüzde 38, Akfen Holding yüzde 8,12, Tepe İnşaat San. A,Ş. yüzde 8,06 hisseye sahip. Kalan yüzde 45’lik hisse ise halka açık durumda.

(Radikal)

Facebook ile Yorum Yapın

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.