Ukrayna’da, Rusya yanlısı ayrılıkçı militanlarla devam eden çatışmalar milyon dolarlık yatırımları yok etmeye devam ediyor.

Kırım’ın Rusya tarafından ilhak edilmesi sonrasında özellikle Ukrayna’nın doğu bölgelerinde Rusya yanlılarının ayaklanmaya başlaması sonrası başlayan çatışmalar şiddetini kaybetmeden devam ediyor. Bu çatışmalardan birinin yaşandığı yer ise Donetsk Havalimanı. Uzun süredir çatışmanın ortasında bulunan havalimanı için artık yok denilebilir.

Ukrayna’da düzenlenen UEFA Euro 2012, Avrupa futbol şampiyonası için yapılan birçok yatırım gibi Donetsk Havalimanı’ da yapılan milyonlarca yatırımın yok olduğu yerlerden birisi haline geldi. Bugün öğleden sonra Donetsk Havalimanı’nda yoğunlaşan ordu güçleri ile ayrılıkçı militanların çatışmaları sonrasında havalimanı adeta yerle bir oldu. Terminal binası ciddi oranda yıkılan havalimanının hava trafik kontrol kulesi de çatışmanın ciddi hedeflerinden birisi oldu.  Kontrol kulesi aldığı ağır hasar sonrası önemli ölçüde yıkıma uğradı.

donetsk_yıkım donetsk_yıkım2 donetsk_yıkım3

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.