Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesi, önemli kararlar aldı.

Türkiye’nin yürüttüğü uydu fırlatma projesi, uzun menzilli hava savunma projesi, milli muharip uçak projesi gibi konularda önemli kararların alındığı komitede F-35 müşterek tarruz uçağı ve CH-47F ağır nakliye uçağı projesinde yeni sipariş kararı verildi.

Uçak ve Helikopter Kararları

Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısında başta milli muharip uçak projesi olmak üzere uçak ve helikopter projelerinde önemli kararlar alındı. Komite toplantısı sonrasında yayınlanan basın bülteninde milli muharip uçak projesinde ön tasarım aşamasına geçilmesine karar verildiği açıklandı. Toplantı sonrası basın açıklaması yapan Başbakan Davutoğlu yöneltilen soru üzerine konuyla ilgili olarak “Bu tamamıyla özgün bir Türk modeli olacak. Yani herhangi bir daha önceki uçaklardan imitasyon ya da o uçaklardan etkilenme değil, özgün ve bizim tercihlerimizin gereksinimlerimizin öne çıktığı bir model olacak. En güçlü seçenek üzerinde duruyoruz çift motor esas olmak üzere.”

Komitede ayrıca F-35 müşterek taarruz uçağı projesinde daha önce verilmesi kararlaştırılan 2 adetlik siparişe ek olarak 4 uçağın daha siparişine karar verildi. Bu 4 adetlik siparişin verilmesinde ilk 2 uçağın ABD’de pilot eğitimi amacıyla kalacak olması nedeniyle uçağın daha iyi tanınması amacıyla daha erken yurda getirilmesi amacıyla verildiği düşünülüyor. Komisyonda ayrıca daha önce 6 adet verilen CH-47F ağır nakliye helikopteri siparişine ek 5 helikopterin daha sipariş verilmesine karar verildi.

Komisyonda uydu fırlatma sistemi projesinin hızlandırılması kararı verilirken, uzun menzilli hava savunma sistemi projesinde bir karar çıkmadı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.