Merkezi Stockholm’de bulunan İsveç Barış Enstitüsü’nün (SIPRI) derlediği rakamlara göre 2014 yılında dünya çapında silah satışlarında Batı Avrupa veABD’nin pazar payı düşerken Rusya ve Asya merkezli şirketlerin payı yükselmiş. Bu tabloyu sıradan bir sektör gibi düz mantıkla değerlendirmek doğru olmaz.

Rusya’nın Suriye girişimi sonrası Ortadoğu’da kazanmaya çalıştığı mevziler, müttefiki İran, Irak ve Mısır gibi ülkelere sağladığı destekleri de bu pakete koymak lazım. Ama çalkantılı dünyamızda Rusya’nın artan askeri harcamaları, savunma sanayiinde ihracatını da tetiklediği gibi Batı ile ilişkileri inişli/çıkışlı olan Çin ve Hindistan’ı da savunma sanayiinde ona yakınlaştırıyor.

Lakin hâlâ dünyanın en büyük silah şirketi ABD’li Lockheed Martin. Ve bu şirketteki çalışan sayısı çoğu ülkenin, Türkiye de dahil savunma sanayiinde istihdam ettiği personelden çok daha fazla. 100 büyük savunma sanayii şirketinin % 80’i ABD ve Batılı şirketlerin elinde.

SIPRI’nin “En büyük 100” listesinde Türkiye’den Aselsan 73., Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI) de 89. olarak ikinci 50’de yer alırken, Rusya’nın 11 savunma sanayii şirketi bulunuyor ve en büyük Rus şirketi Almaz-Antev, 8.84 milyar dolarla 11. sırada görünüyor.

‘SAVUNMA’NIN RÖNTGENİ ÇEKİLMELİ

Türkiye’de savunma sanayiinde görev alan şirketler, devletin ve kamuoyunun daha fazla desteğini alabilmek için yaptıkları işleri biraz değil, epeyce abartıyorlar. Dolayısıyla masallar üzerinden yorum yapılıyor, gerçekler örtülüyor. Bu durumu ortaya çıkaran da Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demiroldu. “Savunma sanayiinde ciddi illüzyon var” sözü de Müsteşar Demir’e ait. Eğer ilk 20’de yer alan bir ekonomiysek, stratejik konumumuza uygun savunma sanayiimizin de olması gerekir.

Daha önce burada paylaşmıştım, SIPRI’nin raporundan tekrarlayayım: Türkiye 2009-2013 yılları arasında en fazla silah ithal eden ülkeler arasında 11. sırada yer alıyordu. 2010-2014 yılında ise Türkiye, silah ithal eden ülkeler arasında 7’nciliğe yükselmiş. İthalat tarafında o dönemlerde büyük alımlar olduğu için değişiklik olması normal. Ancak aynı dönemlerde silah ihraç eden ülkeler arasındaki konumumuz ise 18’incilikten 17’nciliğe, yani bir basamak yükselmiş. Dolayısıyla önce savunma sanayiinin röntgeninin çekilmesi, sonra uygun bir model bulunup yola çıkılması gerekiyor.(Güntay Şimşek/Habertürk)

Facebook ile Yorum Yapın

1 YORUM

  1. Savunmada hiç bir yerdeyiz. yetkililere duyurulur , ne araptan ne rustan ne de amerikalılardan dost olunmayacağını unutmuş olduğun tarihine bakarak anlayabilirsin. Savaş uçağımız yok , savaş gemilerimiz bir maket , savaşlar eskisi gibi ne tank topla ne de yeniçerilerle kazanılmıyor. Kardeşim ben savunmasız ölmek istemiyorum . benim ülkem şu anda yaptıkları ile övünmemeli , daha fazlasını yapmalı , pkk bi yandan kahpe araplar asıl hain ruslar bir yandan kıtır kıtır bizi doğrayacaklar. Yunan ermeni dururmu? Dünyada Kuzey korenin bile bizden daha az düşmanı var , lanet olsun dünyada şamar oğlanına döndük . Bangladeş bile bizden daha saygın bir ülke dünyada. Bizim en önemli savunma kalemimiz füze kalkanı projesiydi , noldu iki yıl geyik muhabbeti yapıldı sonra iptal edildi . Herkesi vatan haini yapmak kolay ama iki yıl ülkeyi oyalayıp füze ihalesini iptal edince vatan haini olunmuyor değilmi? Bu iki yıl içerisinde ne yapıldı peki? Hadi bir dış tehdit olduğunda sapanlamı vuracaz gelecekleri? Rus uçakları ve füzelerini nasıl vuracaksınız? Şaka gibi ama gerçek ırak iran suriye ermenistan rumlar israil herkesin elinde ülkeyi kevgire çevirecek kadar konvansiyonel ve balistik füze var ve bizde yok yazıklar olsun. Siz daha google map üzerinden askeri bölgeleri perdeleyemiyorsunuz , ki biz bu kafa ve ordu ( kesinlikle astsubay ve onun altı personel erlere lafım yok )ile ülkeyimi savunacağız? Bir ülkenin savunma stratejisi pkk’ya göre şekillenemez. Gözüne bir ülke kestirirsin ya rusya ya da amerika ya da çin . Savunma ve saldırı sistemlerini en güçlü ülkelere karşı düzenlersin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.