Teknik A.Ş’nin metal iş kolu sayılmasından sonra sendikalar örgütlenme çalışmalarını sürdürürken Teknisyenlerin üye oldukları iki dernek UTED ve TALTA ortak duyuru yaptı.

 Dernek Başkanları Yavuz Güver (TALTA) ve  Necdet Aksaç  (UTED)imzasıyla yayımlanan duyuru şöyle:

Değerli Teknik AŞ çalışanları,

Yüksek Mahkemenin (Yargıtay 9. Dairesinin) verdiği kararla, çalışmakta olduğumuz iş kolunu “Metal İş Kolu” olarak belirlenmiştir.

Uçak bakım işlemlerinin “Metal İş Kolu”nda kabul edilmesi, kazanılmış haklarımızı tehdit etmektedir.

Taşımacılık iş koluna kayıtlı temsilcimiz (!) Hava-iş sendikası yeni yönetiminin, bir buçuk yıldır, THY Teknik A.Ş bünyesinde bizler için çalışmadığı da hepimiz tarafından bilinmektedir.

HABOM’un kuruluşu sonrası Çelik-iş ile başlayıp, Hava-İş sendikasınca imzalanan protokollerle devam eden; şirket birleşmesiyle yeni bir aşamaya gelen, 17 Haziran 2015 tarihli yargı kararıyla noktalanan bu yorucu süreç, bizlerin aleyhine işlemiştir. Bu süreçte Çelik-iş te, Hava-iş de masum değildir.

Bu kritik sürece hazırlıksız yakalanmamak ve kayıplarımızı geri almak için, sektörümüzün iki öncü kuruluşu,TALTA ve UTED Yönetimleri olarak, süreci takip etme ve doğruları tüm çıplaklığıyla üyelerimize aktarmaya karar verdik.

Meydan boş değil. Gücümüzü ve haklarımızı biliyoruz.

THY Teknik A.Ş çalışanlarının Metal iş kolu sendika tercihinin demokratik ve şeffaf biçimde gerçekleşmesi için birlikte hareket edeceğiz. Tüm arkadaşlarımızı sakin olmaya ve aklı-selim davranmaya davet ediyoruz.Bize rağmen hiçbir oluşum burada örgütlenemez.

Oluşturacağımız komisyonlarda tüm atölyeler ve bölümlerden temsilci arkadaşlarımız olacak, dernek yönetimlerimizle geleceğimize dair kararları birlikte alacağız.

Bizleri temsil etmek isteyen tüm sendikalara eşit mesafedeyiz. Kurullarımızın alacağı ortak kararın ardından hep birlikte sendika tercihinde bulunmayı adil ve demokratik sayıyoruz.

THY Teknik A.Ş çalışanları üzerinde baskı, siyasi ipotek istemediğimizi buradan bir kere daha tüm ilgililere iletiyoruz. İleri demokrasi anlayışı bunu gerektirir.Birlikteliğe en çok ihtiyacımızın olduğu bu kritik dönemde, TALTA ve UTED öncülüğünde yürütülecek çalışmalara tüm arkadaşlarımızın destek vermesini bekliyoruz.

Sorumluluğumuzun büyüklüğünün farkındayız.Gün bir ve birlikte hareket etme günüdür.
Teknik’in metal iş kolunda sayılmasından sonra sendikalar da mail savaşına başladı. Sendikalar birbiri ardına üyelere mail atarak, ”Bize üye olun” çağrısında bulundu.

Airporthaber.com.un aktardığına göre,THY Teknik çalışanlarına seslenen Türk Metal Sendikası, ”Türkiye’nin en büyük Türk Metal Sendikası’nda mücadeleye birlikte devam etmek arzusundayız” mesajı verdi.

İşte Türk Metal Sendikası Yönetim Kurulu tarafından THY Teknik  A.Ş. çalışanlarına gönderilen o mesaj:
“Yargıtayın vermiş olduğu karar gereği, işyeriniz işkolu değişerek “metal işkolu”olarak belirlenmiştir. Yıllarca Türk-İş’e bağlı Hava –İş Sendikası ile bugünlere geldiniz. Bundan sonraki sendikal mücadelenizde aynı konfederasyona bağlı kardeş sendikanız, 170 bin üyesi ile Türkiye’nin en büyük sendikası Türk Metal Sendikası’nda mücadeleye kaldığınız yerden birlikte devam etmek arzusundayız. Sizleri Türk-İş ve Türk Metal’in güçlü çatısına davet ediyoruz”

* * *

Önceki gün de Çelik-İş Sendikası   HABOM A..Ş.deki  üyelerine  gönderdiği mailde, Hava İş Sendikası’nın , çalışanlar üzerinde oyun oynadığını  iddia ederek, ”Sizlerden THY HABOM A.Ş.’den istifa etmenizi isteyeceklerini belirten Hava-İş yönetimi 2600 personelin kendi istekleriyle istifa edecekleri için talep edemeyecekleri kıdem ve ihbar tazminatlarını ödemeyi taahhüt edecek midir? Bütün personelin yıllardır çalıştığını bir anda silip atan ,izin haklarını yok sayan bu ek protokol emin olun ki siz değerli üyelerimizin şirket birleşmesi durumunda aleyhine olacaktır.İmzalanan ek protokolde ki iş tazminat skalasını sizlerinde dikkatlice incelemesini istiyoruz.İmzalanan ek protokolde yer alan skala ile ilgili ”bunu biz hazırlamadık,Çelik-İş’in hazırladığı skala bu” demesi sadece bir iftiradan ibarettir.” açıklamasında bulunmuştu..

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.