Böyle trafik görülmedi! Siz olsanız kimi tercih ederdiniz?

THY Teknik A.Ş.’nin hangi iş koluna bağlı olduğuna dair mahkeme sürecinin tamamlanması ve Yargıtay’ın Metal İş kolunda olması konusunda karar vermesinin ardından DİSK , Hak-İş ve Türk İş’e bağlı metal sendikaları THY Teknik çalışanlarını kendi sendikalarına  üye yapmak üzerinden ardı ardına duyuru yayınlamaya ve sosyal medya üzerinden hem personeli hem de kamuoyunu etkileme çalışmalarına hız verdiler.

Sendikaların elektronik posta (e-mail)  üzerinden üyelere ulaşması da başka  bir  kampanya aracı  olarak kullanılan yöntemlerden biri.

Siz olsanız kimi tercih ederdiniz?

Üye yapma ve çalışanlarını  temsil etme yönündeki trafik o kadar hızlı ki, bırakın medyayı Teknik A.Ş çalışanları bile ne yapacağını şaşırmış vaziyette.

İşte  Çelik-İŞ ve Disk’e bağlı Türk Metal işçileri Sendikası’nın bildirileri:

Çelik-İş Sendikası  genel yönetim kurulu imzasıyla yayımlanan duyuruda şu ifadeler yer aldı:

 ”1. 5. Dönem TİS’de, 4. Dönem TİS ile elde edilen
-4 İkramiye
-Pass Hakları
-Sosyal Haklar ve diğer haklar korunarak, yeni kazanımlar elde edilecektir.
2. Siz THY Teknik A.Ş. çalışanlarından gelen talepler değerlendirilerek sendika aidat oranı %1 olarak kararlaştırılmıştır.
3. THY Habom A.Ş’den THY Teknik A.Ş’ye geçiş sırasında yetkisi olmadığı halde Hava-İş Sendikası tarafından imzalanan Ek Protokolün yarattığı mağduriyetlerin giderilmesi adına sizlerle beraber tüm çabamızı ortaya koyacağız.
4. Mühendis, Uzman, Memurlar ile ilgili var olan sorunların 5. Dönem T.İ.S’te düzeltilmesi için girişimler başlatılacaktır.
5. AHL Lokasyonun da çalışan üyelerimizin sorunlarını daha yakından takip edebilmek adına, AHL Lokasyonu yakınlarında “Çelik-İş Sendikası Havacılık 2 No’lu Şube Başkanlığı” nın açılması kararlaştırılmıştır.
6. THY Teknik A.Ş’nin tüm lokasyonlarında çalışan üyelerimizi kapsayan ve tüm üyelerimizce kabul görecek 5. Dönem TİS’ni hep birlikte imzalayacağız.
Siz THY Teknik A.Ş emekçilerine, Çelik-İş Sendikası tarafından duyurur, çalışmalarınız da başarılar dileriz. ”

* * *

Disk ‘e bağlı  Birlşik Metal işçileri Sendikasının ,’THY TEKNİK A.Ş.’de acil ihtiyaç “GERÇEK BİR SENDİKA”dır! başlığıyla yayınlanan bildirisinde, ”Ne Çelik-İş, ne de Hava-İş THY Teknik çalışanlarını temsil etme ehliyetine sahip değil. Türk Metal’i de buraya eklemekte hiçbir sakınca yok.” denilerek, tüm THY Teknik çalışanlarını e-devlet şifrelerini almaya, birliğini DİSK Birleşik Metal-İş’te güçlendirmeye davet edildi.

Bildiri metni şöyle:

”THY Teknik A.Ş.’de devam eden işkolu tartışması, Yargıtay’ın vermiş olduğu kararla kesinleşti. Bu karar ile şirket metal işkoluna dahil oldu. Kararın hukuki olarak geri dönüşü bulunmuyor.
Açık ki bu karar, şirket bünyesinde çalışan yaklaşık 5 bin personelin sendikal temsiliyetini, daha önemlisi toplu sözleşmeli çalışma düzenini etkileyecek.

THY emekçileri, zor yıllar geçirdi. THY’nin bölünmesi ve farklı şirketler üzerinden faaliyetlerin yürütülmesi en başta çalışanları olumsuz etkiledi. İş güvencesi zayıfladı, ücret makası açıldı, iş yoğunluğu arttı.Bu bölünme, havacılık sektöründe yıllara dayanan köklü sendikal örgütlülüğü de vurdu. HABOM’a apar topar yandaş sendika yerleştirme operasyonunu, Hava-İş’e yapılan müdahale izledi. THY Teknik çalışanları bu dönem, kendilerinin değil şirket yönetimlerinin kararıyla hareket eden sendikalarla yüz yüze bırakıldı.

HABOM’da sektöre yakışmayan toplu sözleşmeye imza atanlara ve sonrasında THY Teknik’e geçişte meydana gelen mağduriyetlerin sorumlularına kimsenin güvenmesi mümkün değil. Bu nedenle artık ne Çelik-İş, ne de Hava-İş THY Teknik çalışanlarını temsil etme ehliyetine sahip değil. Türk Metal’i de buraya eklemekte hiçbir sakınca yok. Renault, Tofaş, Ford başta olmak üzere birçok fabrikada çalışan on binlerce metal işçisinin istifa ettiği, bir o kadarının da kurtulmak için çaba sarf ettiği bu sendikanın, THY Teknik çalışanları için karanlık bir gelecekten başka bir anlam taşıması mümkün değildir.

Gerçek sendika, çalışanların söz ve karar sahibi olduğu sendikadır. Temsilcilerini atamayla değil seçimle belirleyen, yönetimini özgürce ve demokratik yöntemlerle oluşturabilen sendikadır.Gerçek sendika, çalışanların toplu sözleşme taslaklarının hazırlanmasında yer alabildiği, taleplerini belirleyebildiği sendikadır. Çalışanın onayı olmadan sözleşmelerin imzalanmadığı sendikadır.

Gerçek sendika, şirket yönetimlerinin güdümüyle değil, çalışanın iradesiyle var olan sendikadır.

Birleşik Metal-İş, işte böyle bir sendikadır. Birleşik Metal-İş, çalışanların “kendisine ait olan” biricik sendikasıdır.THY Teknik çalışanları şirketin metal işkoluna dahil olmasını bir fırsata çevirebilir, birliğini yeniden ve geçmişe göre çok daha güçlü tesis edebilir ve “gerçek bir sendikal yapı” oluşturabilir. Bunun adresi Birleşik Metal-İş’tir.

1 Temmuz tarihinde mevcut toplu iş sözleşmesinin yürürlüğü doluyor. Toplu sözleşmeli düzenin korunması ve yeni kazanımların eklenmesi için şimdi adım atma zamanıdır.THY Teknik çalışanları bu adımı atmaya başladı. DİSK Birleşik Metal-İş’le buluşma başladı. Tüm THY Teknik çalışanlarını e-devlet şifrelerini almaya, birliğini DİSK Birleşik Metal-İş’te güçlendirmeye davet ediyoruz.Gelin THY Teknik çalışanlarına ait yeni ve güçlü bir sendikal yapı kuralım.”

 

 

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.