Rusya’da Başkan Putin, Moskova Şeremetyevo Havaalanı’nın özelleştirilmesiyle ilgili kararnameyi onayladı. Böylece havaalanının, ünlü oligarklar Aleksandr Ponamarenko ve Arkadi Rotanberg’in kontrolüne geçmesi bekleniyor.

Newsru’nun bildirdiğine göre Başkan Putin, “Şeremetyovo Havaalanı” adlı yeni bir şirketin kurulması için hükümete talimat verdi. Yapılan açıklamaya göre, kurulacak yeni şirkete devlet, bugünkü adıyla “Uluslararası Şeremetyevo Havalaanı” şirketinin yüzde yüzde 83,038 hisselerini yatıracak.

Yeni şirkette Aeroflot eliyle devletin payının en az yüzde 30 olması, havaalanının kontrolünün ise, ünlü zenginler Arkadi Rotenberg ile Aleksandr Ponomarenko’nun TPS Avia şirketine geçmesi öngörülüyor.

TPS Avia şirketi, 2013 yılında, Şeremetyevo Havaalanı’nda 15 milyon yolcu kapasiteli yeni terminaller ve terminaller arası tünel ihalesini kazanmıştı. Yatırım bedeli 635 milyon dolar olarak açıklanmıştı.

Putin, bu ay başında, Vnukovo Havaalanı’nın da aynı yolla özel sektörün kontrolüne geçmesine yönelik kararnameyi imzalamıştı. Vnukovo Havaalanı’nda devletin yüzde 25+1 hisse sahibi olması öngörülüyor. (TürRus)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.