ABD’li bilim insanları İstanbul-New York arası uçuş süresini saate indirecek bir jet motoru geliştirmeye çok yakın. ABD Savunma Bakanlığı için NASA tarafından geliştirilip Büyük Okyanus’ta denenen hava aracı, ‘Scramjet’ denilen özel hidrojen motoru sayesinde ses hızının altı katı üzerine, saatte yaklaşık 7250 kilometre hıza ulaşmayı başardı.
– Hava aracı bir B-52 bombardıman uçağından 15 bin metrede serbest bırakılıyor. 2. Dört saniye süren serbest düşüşünden sonra hava aracını 30 saniyede saatte 5500 kilometre sürate çıkaran yakıt devreye giriyor. 3.Son olarak ScramJet motor devreye giriyor ve hava aracını saate 7 bin kilometre hıza ve 21 bin metre yüksekliğe çıkarıyor. 4. Hava aracı yaklaşık 6 dakika sonra yakıtını tüketip okyanusa düşüyor.
  -ScramJet’in özellikleri -Californialı Pratt & Whitney Rocketdyn firması tarafından geliştirildi. -Mevcut jetlerin aksine hareketli hiçbir parçası yok. -ilk ateşlemeyi JP-7 jet yakıtı sağlıyor. -Oksijeni havadan aldığı için uçağın büyük yakıt deposu olması gerekmiyor.
  -Scramjets’ler asıl gücünü havadaki oksijenden alıyor. Motorun içindeki hidrojen tankı havadan alınan oksijen ile birleştirildiğinde ortaya hava aracını ses hızını ses hızının altı kat ötesine taşıyacak bir itiş gücü ortaya çıkıyor. Ateşlemeyi sağlamak için hava aracında özel bir tür jet yakıtı da kullanılıyor.
 -Globalsecurity.org’a göre yaklaşık 140 milyon dolara (250 milyon TL) mal olması beklenen WaveRider projesi şimdilik askeri bir proje. Pentagon her türlü düşman ateşinden kaçabilen savaş uçaklarının geliştirilmesi için öteden beri çaba sarf ediyor.
 -NASA’nın “X-51A WaveRider” olarak adlandırdığı hava aracı bir B52 bombardıman uçağından 15 bin metre yükseklikte serbest bırakıldıktan sonra yaklaşık 4 saniye serbest düştü. Bu saniyede harekete geçen Scramjet motor, WaveRider’ı bir dakika içinde saatte 7252 hıza ve 25 bin metre yüksekliğe çıkardı. Bu yükseklikte yaklaşık 6 dakika uçan WaveRider, hidrojen yakıtı sona erince denize düştü. (TRTTÜRK)

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.