Dubai Şeyhi Muhammed bin Raşid el Maktum, geçtiğimiz günlerde İstanbul’a bir ziyaret gerçekleştirmek istedi. Özel uçağıyla Dubai’den yola çıkan Şeyh Maktum, Türk hava sahasında büyük bir şok yaşadı.

Dubai Şeyhi Maktum’un özel uçağı, İstanbul’a iniş izni istedi. Kule, yolcunun adını talep etti. Pilot, ‘İsim veremem ama VİP yolcu’ dedi. Kule de ısrarına rağmen yolcunun adını öğrenemeyince, iniş izni vermedi. Maktum kalkış yaptığı Dubai’ye geri dönmek zorunda kaldı…

VİP YOLCUNUN ADI ŞART
İstanbul Atatürk Havalimanı’na iniş izni isteyen Maktum’un pilotuna, “Yolcu kim, ismini söylemelisiniz” denildi. Maktum, pilota isminin verilmemesini emretti. Pilot da ‘VİP yolcu’ ifadelerini kullandı. Kule, bir kez daha yolcunun adını talep etti. Ancak Pilot, isim vermeme konusunda ısrarcı olunca, kuleden beklemediği cevabı aldı.

İNİŞ İZNİ VERİLMEYECEK
“Kanunlarımıza uymamanız kabul edilemez. Türkiye Cumhuriyeti’nin uluslararası normlara uyan uçuş kuralları da açıktır. Kesinlikle iniş izni vermiyoruz”… Ancak Maktum son derece ısrarlı çıktı. Adını vermemekte ki ısrarını, inmek için de yoğunlaştırınca kule, “Hiçbir şartta inişinize izin vermiyoruz. Yolcunun kim olduğu deklare edilmeli” diyerek son noktayı koydu. Maktum’un uçağı da Dubai’de kendisiyle aynı adı taşıyan Uluslararası Maktum Havalimanı’na döndü. Maktum’un adını vermek istememesinin nedeni ise hala büyük bir muamma. Yaşanan olay nedeniyle Maktum’un sert tepki göstermediği de ortaya çıktı. Maktum, olaydan bir gün sonra İngiltere’nin başkenti Londra’ya uçtu.

Dubai Şeyhi Maktum’un şirketlerinde 120 bin kişi çalışıyor. Çalışanlarına yılda 2 kez ikramiye veren Maktum’un en büyük özelliklerinden biri olarak, evlenen çalışanına pahalı bir hediye alması olarak gösteriliyor. Maktum’un çocuklarına karşı da son derece prensipli olduğu belirtiliyor.

HAVACILIK KURALLARI ÇOK NET
Tarifesiz uçuş izni başvuruları; sezonluk uçuşlar için 30 gün öncesinden; diğer uçuşlar için 5 gün, acil uçuşlar için 48 saat önceden Türkiye’ye bildirilmek zorunda. Sivil havacılık Genel Müdürlüğü de Hava Ulaşım Dairesi Başkanlığına, mesai saatleri dışında, hafta sonu ve resmi tatillerde (sezonluk uçuşlar hariç) ise DHMİ Birimine iletir VIP yolcuların adları, rütbeleri ve unvanları, hava aracında herhangi bir zararlı materyal, silah, savaş gereci, tehlikeli / patlayıcı madde (varsa ICAO tanıtma kodlarının yazılması), optik ya da elektronik savaş donanımı olup/ olmadığına dair detaylı bir açıklamanın da yer aldığı beyanı bildirmeyenlerin iniş izni alma ihtimalinin olmadığı belirtildi.

15 MİLYAR DOLARI VE 350 ATI VAR
Dubai denilince akla gelen tek bir isim var: Şeyh Muhammed bin Raşid El Maktum ya da halk arasındaki ismiyle Şeyh Mo. Dünyanın en yüksek ve en lüks oteli Burj Al Arab’ı yaptıran da, denizin ortasına palmiye şeklinde adalar inşa ettiren de aynı kişi. “Dubai’nin CEO’su” olarak tanınan Maktum’un serveti 15 milyar dolar. Dubai’ye giden bir turist aileye ait havalimanına iniyor, onların oteline yerleşiyor ve yine onların eğlence merkezinde vakit geçiriyor. Tüm bunların kontrolü ise Şeyh Maktum’da. Başta İngiltere olmak üzere, 43 ülkede yatırımları olan Maktum 66 yaşında ve en büyük tutkusu atlar. Tam 350 atının olduğu açıklanmıştı.(Takvim)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.