Genelge hükümlerine uymayan sorumlu havayolu şirketi yöneticileri  ile kokpit ve kabin üyeleri hakkında idari para cezası ve yaptırımlar uygulanacak…

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), Nisan-Ağustos ayları arasında havayolu şirketleri arasında uçucu ekip geçişlerine yasak getirdi.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Nisan ve Ağustos aylarında uçucu ekiplerin havayolları arasında transferine yasak getirdi. SHGM tarafından yayınlanan genelgede, uçuşların yoğun olduğu bu dönemde, uçucu ekiplerin transferinden dolayı uçuş emniyetini ihlal edecek  şekilde uçuş görev ve dinlenme sürelerinde limitlerin zorlandığı ve aşılmak zorunda kalınmasına vurgu yapıldı.

Genelgede ayrıca, “Uçuş ekibi sıkıntısının yaşandığı ülkemiz havacılık sektöründe, bu yoğun aylarda yaşanan sirkülasyonun, ekiplerin başka bir işletme bünyesinde göreve başlayabilmek için almak zorunda oldukları eğitimler sebebiyle belirli bir süre o ekipten istifade edilememesine sebebiyet verdiği,değerlendirilmiş olup, bu durumlar göz önüne alındığında bu aylarda yaşanan ekip sirkülasyonunun dolayısıyla uçuş emniyetini olumsuz yönde etkilediği tespit edilmiştir” ifadelerine de yer verildi.

Genelgede, “Söz konusu aylar içerisinde, işbu Genelge ile belirtilen gerekliliklere aykırı hareket eden havayolu işletmeleri, kokpit ve kabin üyeleri hakkında 2920 Sayılı Türk Sivil Havacılık Kanunu’nun 143üncü Maddesi kapsamında idari para cezası ve/veya işletme bünyesinde konuya muhatap ilgili sorumlu yönetici personeller hakkında idari yaptırım uygulanacaktır.” denildi.

İŞTE O GENELGE… TIKLAYINIZ

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.