Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Kırım’a gidecekler için bir açıklama yayınlayarak, Kırım’a turistik amaçlarla gidilemeyeceğini duyurdu.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada 8 Haziran 2015’de Ukrayna Bakanlar Kurulu tarafından yayınlanan Geçici Olarak İşgal Edilmiş Ukrayna topraklarına Giriş ve Çıkış Usulleri konulu 8 nolu karar hakkında bilgi verildi. Yayınlanan Bakanlar Kurulu kararında yabancı uyrukluların ve vatansızların belirli kontrol noktaları üzerinden ve özel izne dayalı olarak Kırım’a giriş-çıkış yapabilmelerine ilişkin usuller ayrıntılı olarak belirtilmekte. Bu çerçevede özetle yabancı uyrukluların ve vatansızların Kırım’a girişleri ve Kırım’dan çıkışları, bugüne kadar yalnızca kontrol noktalarındaki Devlet Sınır Servisi yetkililerinin iznine tabiyken söz konusu uygulamayla Devlet Göç Servisinin yerel şubelerine önceden yapılacak başvuruya istinaden verilebilecek özel izne bağlı kılınmış; ayrıca Kırım’a girişler yalnızca bu belgede öngörülen amaçlarla sınırlandırılarak turistik amaçlı seyahatlerin önü kapatılmıştır. Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Kırım’a seyahatlerini daha dikkatli planlamaları önem arz etmektedir.

Kırım Derneği Genel Merkezi Giriş Kurallarına Dikkat Çekmişti

Haziran ayın başında Ukrayna Bakanlar Kurulu, Rusya tarafından işgal edilen Kırım ile Ukrayna’nın geri kalanı arasındaki idari sınırda uygulanacak geçiş kurallarını onayladı. Ukrayna hükümetinin 4 Haziran tarihinde kabul ettiği ve Ukrayna Bakanlar Kurulu’nun resmi internet sitesinde 8 Haziran tarihinde yayınlanan kararda, Kırım’a giriş ve çıkışların sadece günde 24 saat çalışan kontrol noktalarından yapılmasının mümkün olduğu belirtildi.
Karara göre idari sınırı geçmek isteyen Ukrayna vatandaşlarının vatandaşlığını doğrulayan kimlik belgesi (kimlik, pasaport, denizci belgesi, doğum belgesi) olması gerekiyor. Yabancı vatandaşlar ve vatandaşlığı olmayan kişiler, kimlik belgeleri ve Ukrayna Göç Servisi’nin verdiği özel izinleri olduğu sürece idari sınırı geçebilecek.

Kırım Haber Ajansın’da yer alan habere göre söz konusu karar, Ukrayna sınırı üzerinden Kırım’a giriş yapmaya önem veren diasporadaki Kırım Tatarlarına zorluk çıkardı. Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov da söz konusu karar nedeniyle diaspora mensuplarının kırım’a giriş yapamadığını, ya da Rusya üzerinden Kırım’a giriş yapmak zorunda kaldığını ifade etti.

Ukrayna’nın kararının meydana getirdiği sorunla karşılaşanlardan biri de Emel Kırım Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Bülent Tanatar oldu. Bülent Tanatar eşi Lilya Tanatar ile, eşinin anne babası ve akrabalarını ziyaret ve Emel Kırım Vakfı adına iftar vermek üzere 30 Haziran 2015 günü THY ile Herson’a gitti. Ancak bütün uğraşmalarına rağmen Herson’daki Göç idaresinden Kırım’a giriş izni alamadı. Kendisi de eşi de iyi Rusça bilen Bülent Tanatar, Ukrayna Bakanlar Kurulu’nun Kırım’a girişi düzenleyen yeni rejimini öğrenir öğrenmez araştırmalara başladı. Önceden gerekli her türlü evrakı hazırladı. Ancak İstanbul’dan bütün aramalarına rağmen, Herson’daki göç idaresine telefonla bağlanmaya ve bilgi almayı başaramadı. Ulaştığı yerlerden de ne yapılacağı konusunda kendisine aydınlatıcı ve yol gösterici bir bilgi verilmedi.

Konuyla ilgili QHA’ya konuşan Kırım Tatar Milli Meclisi Türkiye Temsilcisi ve Emel Krım Vakfı Başkanı Zafer Karatay, “Ukrayna hükümetinin aldığı bu karar diasporadaki Kırım Tatarları üzerinde şok etkisi yarattı. Ukrayna hükümetinin hangi gerekçelerle bu kararı aldığı uzun uzun tartışıldı ama hiç bir haklı gerekçe bulamadık. Özellikle her yıl olduğu gibi Ramazan ayında Kırım’daki kardeşleri ile birlikte olmayı planlayan ve buna göre hazırlıklar yapan derneklerimizi çok zor durumda bıraktı. Bu insanlarımız Kırım’daki kardeşlerine niçin gelemeyeceklerini nasıl açıklayacaklar? Ukrayna izin vermedi denilecek mecburen. Kırım’daki işgalci Rusya yönetimi izin vermese bu anlaşılabilir. Bu son derece saçma, sonuçları iyi düşünülmeden alınmış bir karar. Ukrayna hükümetinin Kırım’daki insanları Ukrayna’dan uzaklaştıran, Rusya’ya mecbur eden bu kararı bir an önce ortadan kaldırmalı”.

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezi de Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği aracılığıyla Ukrayna yönetimine başvurarak Kırım’a yapılacak ziyaretlerde zaman kaybının önlenmesine ve uygulamanın kolaylaştırılmasına yönelik Devlet Göç Servisi ile birlikte yapılacak değerlendirmelerin hızlandırılmasını istediğini belirtti.

Kırım Derneği Genel Merkezi’nin 22 Haziran tarihli mektubunda şu ifadelere yer verildi: “Söz konusu karar ile yabancıların ve vatansızların Kırım’a girişleri ve Kırım’dan çıkışları, İşgal Yasası’ndan bu yana yalnızca Kontrol Noktalarındaki Devlet Sınır Servisi yetkililerinin iznine tabiyken, Devlet Göç Servisi’nin yerel şubelerine önceden yapılacak başvuruya istinaden verilebilecek Özel İzne bağlı kılınmış; ayrıca Kırım’a girişler bu Karar’da belirtilen amaçlarla sınırlandırılarak turistik amaçlı seyahatlerin kapatıldığı anlaşılmıştır.

Bu durum Rusya’nın işgali altındaki kardeşlerimizle bağların zayıflamasına, onların moral motivasyonlarını arttırıcı ziyaretlerimizin önünün kesilmesine yol açan, derneklerimiz mensuplarının asla istemediğimiz bir yolla, işgalci Rusya üzerinden Kırım’a gitmeyi mecbur bırakan bir uygulama olarak değerlendirmekteyiz. Bu kararın acil surette gözden geçirilmesi, en azından bu giriş belgelerinin Ankara ve İstanbul’daki Konsolosluklar vasıtasıyla verilebilmesi çok yararlı olacaktır.

Bu uygulama Derneklerimiz tarafından özellikle İslam dininin kutsal ayı olan “Ramazan”ı yaşadığımız Haziran ve Temmuz 2015 ayları ile Kurban Bayramlarında /Eylül 2015) Kırım’da ve Türkiye’de halkımıza Kırım’da yapılacağı duyurulan dini ve kültürel faaliyetlerin yapılmamasına yol açacaktır. Bu durumun işgalci Rusya’nın ve onun işbirlikçilerinin işine çok yarayacağı açıktır. Bu itibarla ilişkilerimizin Kırım’da devam ettirilmesi için, Kırım’a yapılacak ziyaretlerde zaman kaybının önlenmesine ve uygulamanın kolaylaştırılmasına yönelik Devlet Göç Servisi ile birlikte yapılacak değerlendirmelerin hızlandırılması tarafımızdan arzu edilmektedir.”

Bunun yanı sıra Kırım Derneği Genel Merkezi, Gebze ve Sakarya’daki Kırım Derneklerinin seyahat planı çerçevesinde gerekli kolaylıkların sağlanmasını talep etti.

Genel Merkez ve Şubeler ile diğer dernekler tarafından Kırım’a yapılacak seyahatlerin Ukrayna üzerinden yapılmasına çok büyük önem verildiğine dikkat çekilen mektupta bu bakımdan diasporadaki Kırım Tatarlarının Kırım ile bağlarının zayıflatılmasının engellenmesi için mektupta belirtilen taleplerle birlikte söz konusu Karar’ın gözden geçirilmesine yönelik çalışmaların başlatılmasının beklendiği kaydedildi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.