Sivil hava ulaşımına açık havaalanlarındaki terminal işletmecilerinin ulusal ve uluslararası standartlarda hizmet vermesini sağlayacak usul ve esasları düzenleyen Terminal İşletmeciliği Uygulama Esasları Talimatı (SHT-33B-Terminal) 3 Kasım’da yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan talimat maddelerinden biri de ülkeden sınır dışı edilen  ve ülkeye kabul edilmeyen yolcu hizmetleriyle ilgili oldu.Buna göre terminal işletmecisi, bu tür yolcular için gerekli malzemeler (yatak, battaniye vb.) ile donatılmış ıslak hacmi olan yeterli mekânı temin edecek.Sınır dışı edilen yolcular ve kabul edilemez yolcularla ilgili işlemler polis tarafından yapılırken söz konusu yolcuların belirlenen mekânlarda beklemeleri sırasında yeme-içme ihtiyaçları ilgili havayolu ve/veya terminal işletmecisi tarafından aralarındaki anlaşmaya bağlı olarak, haberleşme ihtiyacı ise terminal işletmecisi tarafından karşılanacağı belirtildi.

Terminalde bekleme süresi boyunca bu yolculara terminal güvenlik görevlileri refakat edecek

Talimata göre terminal işletmecisinin ulusal ve uluslararası gereklilikleri yerine getirmediğinin ve yapılan denetimlerde ortaya çıkan bulguların kapatılmadığının tespiti halinde, Genel Müdürlük ve/veya havaalanı işletmecisi tarafından aykırılığın durumuna göre en fazla 60 güne kadar bir süre verilecek. Verilen süre sonunda tespit edilen hususların giderilmemesi durumunda Genel Müdürlük tarafından ruhsat verilmiş olan işletmeciye cezai yaptırımlar uygulanacak veya ruhsat iptal edilecek. Havaalanı işletmecisi ise kendi mevzuatına göre yaptırım uygulayacak.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.